DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Der er smuthuller i Danske Banks klimaplan. (Arkivfoto.)
Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix

Medie: Danske Bank i ny aftale med oliegigant. Sort hul i klimaplan

Danske Bank kan forsætte med at betjene sine fossile kunder i bankforretningen, trods store klimaambitioner.
8. MAR 2024 9.31

Samtidig med Danske Banks nye melding om en skærpet investeringspolitik over for fossile selskaber, deltager banken låneaftaler for Norges næststørste oliekoncern, Aker. Det afslører det undersøgende medie Danwatch i samarbejde med Finanswatch.

Danske Bank bekræfter aftalerne, som har en samlet værdi på over to mia. kr. Aker koncernen råder over 179 licenser med ret til fossil efterforskning og produktion i blandet andet i Nordsøen og Barentshavet.

- Aftalerne med Aker-koncernen viser med al tydelighed, at fossil ekspansion stadig spiller en stor rolle i Danske Banks bankforretning. Det har bankens klimaplan ikke sat en stopper for, siger Carsten Tanggaard, professor i finansiering på Aarhus Universitet.

Smuthul i klimaplan

Men hvordan kan Danske Bank investere i en norsk oliegigant og samtidig overholde sin egen klimaplan?

Forklaringen er, at Danske Banks klimaplan kun gælder for olieselskaber, som selv ejer rettighederne til oliefelter.
I det her tilfælde er det datterselskabet Aker BP, som ejer licenserne – og ikke i moderselskabet Aker ASA eller søsterselskabet Aker Solutions, som Danske Bank formelt har indgået aftaler med.

Derfor kan oliekoncernen Aker fortsætte på Danske Banks kundeliste i bankforretningen.

Danwatch har tidligere afsløret, at lignende strukturer anvendes hos mange andre af Danske Banks fossile kunder, blandt andet BW Offshore og Odfjell Drilling, som ejer flere aktive boreplatforme og i øvrigt udfører boringer for Aker.

Danske Banks Global Head of Sustainable Finance, Samu Slotte, har forklaret, at banken kun udelukker olieselskaber som ejer rettighederne til oliefelter, fordi det er dem, der træffer beslutningerne om udvinding af fossile brændstoffer.

- Det er E&P-selskaberne (olieselskaber, red.), der har licenserne, og som træffer beslutningerne om, hvorvidt de vil ekspandere ind i nye felter eller ej, udtaler Samu Slotte.

Investor i Danske Bank vil have smuthul lukket

Smuthullerne i klimaplanen, som gør det muligt for banken fortsat at tjene store penge på ydelser, som understøtter olieudvinding og eftersøgning, bør lukkes, mener Jasper Riis, investeringsdirektør i pensionsselskaber P+, som har investeret 280 mio. kr. i banken.

- Som en del af vores dialog med Danske Bank vil vi fokusere på, at banken generelt bør højne ambitionsniveauet, og at klimapolitikken også bør omfatte de aktiviteter, som i øjeblikket ikke er adresseret tilstrækkeligt, siger Jasper Riis.

Blot tre af bankens i alt 62 kunder i den fossile sektor sortlistes som konsekvens af bankens profilerede klimaplan fra 2023.
Det viser en sammenligning af bankens kundeliste med aktive licens-ejere til olie & gas-rettigheder på den norske kontinentalsokkel. Det skyldes, at tre af firmaerne på listen ejer formelle olielicenser.

Hos Merkur Andelskasse, som anses for et af de mest klimafokuserede pengeinstitutter i landet, mener administrerende direktør, Charlotte Skovgaard, at klimahensyn skal forankres strategisk.

- Hvis store finansielle aktører gerne vil være grønne, så vil jeg anbefale at de forankrer det i strategien, så det er tydeligt, hvordan de prioriterer bekæmpelse af klimakrisen sammenholdt med det at skabe økonomisk resultat, siger Charlotte Skovgaard.

amp



Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ccs/artikel/medie-danske-bank-i-ny-aftale-med-oliegigant-sort-hul-i-klimaplan

GDPR