DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Priserne på fragtraterne er faldet på grund af en overkapacitet i branchen. Derfor har Mærsk et mindre overskud i 2023 end i 2023.
Manuel Hernandez/Reuters/Ritzau Scanpix

Mærsks overskud styrtdykker efter historisk år

Mærsk tjente 27 mia. kr. i 2023. Det svarer til et fald på mere end 86 pct, viser årsregnskab.
8. FEB 2024 8.35
Transport
Økonomi

Det er blevet hverdag for den danske rederigigant Mærsk. Efter et år med et historisk overskud på den anden side af 200 mia. kr., blev det sidste år til 27 milliarder kroner på bundlinjen. Det svarer til et fald på mere end 86 pct, viser selskabets årsregnskab torsdag morgen.

Også omsætningen har taget et voldsomt slag det forgangne år med et fald på 37 pct. I alt omsatte selskabet for 353 mia. kr. i 2023.Det er faldende fragtrater, der gjorde særdeles ondt på Mærsk sidste år. Regnskabet kommer på bagkant af en periode, hvor rederibranchen havde guldrandede år. Flaskehalse i forsyningskæderne og voksende efterspørgsel på varer fik fragtraterne til at skyde i vejret.

Medvinden fik rederier som Mærsk til at smide milliarder efter en udvidelse af deres i forvejen store flåder. Men står branchen nu i en situation, hvor forbrugernes købekraft er blevet udhulet på grund af inflation og høje renter. Det har efterladt et marked med overkapacitet på grund af et større antal skibe på havene og mindre efterspørgsel. Det har fået raterne til at falde stort, og det gør ondt på Mærsk.


ritzau jel

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ptx/artikel/maersks-overskud-styrtdykker-efter-historisk-aar

GDPR