DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Maersk Drilling vinder aftale til 114 mio. kr.

16. MAR 2022 11.40
Ordre

Maersk Drillings jack-up rig Maersk Resolve skal fra april og cirka 150 dage frem arbejde i den britiske del af Nordsøen. Det oplyser selskabet i en meddelelse.

Aftalen om brug af Maersk Resolve kommer fra en ikke navngiven kunde og har en værdi af 16,9 mio. USD, svarende til 114,29 mio. kr. 

Udover den estimerede længe på 150 dage indeholder kontrakten en option på at benytte riggen i yderligere 85 dage. Maersk Resolve ligger i øjeblikket i havn i Esbjerg, efter at have afsluttet sin seneste kontrakt i januar, som også var i den britiske del af Nordsøen.

 

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/maersk-drilling-vinder-aftale-til-114-mio-kr

GDPR