DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Maersk Drilling ordre opsagt

15. JAN 2021 9.47
Ordre

Maersk Drillings kontrakt med Dana Petroleum Denmark om boring af en enkelt brønd i den danske del af Nordsøen til en værdi af cirka 70 mio. kr. er blevet opsagt af Dana Petroleum. Det oplyser Maersk Drilling. 

Det var riggen Maersk Resilient, der skulle have udført boringen. Arbejdet skulle oprindeligt være gået i gang i maj 2020 og var estimeret til at vare 110 dage. Men nu er udsættelsen af altså blevet til en aflysning.

Maersk Drilling forventer i kompensation for aftalen i form af et opsigelsesgebyr.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/maersk-drilling-ordre-opsagt

GDPR