DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Mål for klimabistand forsinkes med tre år

26. OKT 2021 9.03
Klima
Politik
Økonomi

Det bliver med flere års forsinkelse, at udviklede lande lever op til en aftale om at levere 100 milliarder dollar årligt i klimabistand til fattige lande. Det fremgår af en plan, som er fremlagt mandag.

Planen er udarbejdet af Tyskland og Canada forud for FN-klimatopmødet COP26, som officielt indledes søndag i Glasgow, Skotland. Ved topmødet er netop klimafinansiering et af de store emner, der skal tages fat på.

Ifølge planen vil de rige lande først leve op til aftalen i 2023. Det er med tre års forsinkelse, i forhold til hvad der var aftalt. Hensigten var, at de 100 milliarder skulle leveres årligt fra 2020 til 2025. Løftet er over ti år gammelt. Pengene skal bl.a. bruges til opførsel af grøn energi


Ritzau/Reuters

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/maal-for-klimabistand-forsinkes-med-tre-aar

GDPR