DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Lars Aagard ( i midten) overtog i december posten som klima- energi og forsyningsminister fra Dan Jørgensen (th.). Klimaministeriets departementschef, Lars Frelle-Petersen (tv.) er fortsat i ministeriet og afviser at ministeriet aktuelt har et problem med dårligt arbejdsmiljø. (Arkivfoto.)
Christian Falck Wolff/Ritzau Scanpix

Klimaministeriet ramt af mistrivsel og medarbejderflugt

Omkring hver fjerde medarbejder forlader hvert år Klimaministeriet.  
16. FEB 2023 8.44
Arbejdsmiljø

Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet er ramt af stress, højt arbejdspres og medarbejderflugt. Det skriver dagbladet Information, som har fået aktindsigt i dataudtræk og trivselsundersøgelser, som viser, at omkring en fjerdedel af medarbejderne forlader ministeriet hvert år.

Samtidig oplever omkring en fjerdedel af medarbejderne stress, som gør dem utilpasse. Mere end en tredjedel mener ikke, at de har tid nok til at udføre deres arbejdsopgaver. Og 25 procent svarer, at de ikke har en passende balance mellem arbejds- og privatliv. Professor og arbejdsmiljøforsker Peter Hasle fra Syddansk Universitet mener, at alle alarmklokker burde rinde inde i ministeriet.

- Det er voldsomt omkostningsfuldt for en arbejdsplads, at en fjerdedel af medarbejderne forlader stedet hvert år. Normalt tælles personaleomsætning i encifrede tal, men her ligger det permanent på omkring 25 procent i flere år. Der må jo være en årsag til, at folk stopper, siger han.

Hård omgangstone og pres

Information har samtidig talt med syv forskellige kilder, som indtil for nyligt arbejdede i ministeriet. Nogle var chefer, andre menige fagfolk. De tidligere medarbejder fortæller samstemmigt om en arbejdsplads med en hård omgangstone, hvor medarbejdere presses til at levere i nattetimer og i weekender, og hvor ledelsen ligefrem har fyret folk, hvis ikke de imødekom dette.

- Ledelsen er totalt fokuseret på hele tiden at kunne levere, og folk skal helst kunne arbejde 24/7. Der er hele tiden et pres for, at man skal lægge meget overarbejde. Det er ikke rimeligt, fortæller en tidligere tillidsrepræsentant.

Kilderne har alle oplevet stressrelaterede sygemeldinger enten selv eller hos kolleger. Én fortæller, at personen efter et pludseligt dødsfald i nær familie følte sig presset af sin chef for at komme tilbage på arbejde.

Andre taler om det, de generelt kalder en "lead-by-fear-kultur". En kultur, hvor ledelsen kunne finde på at fyre de "svagere ansatte, der måske havde været nede med stress", fortæller en tidligere tillidsrepræsentant.

Har konsekvenser for klimaomstillingen

Det dårlige arbejdsmiljø har ifølge kilderne konsekvenser for ministeriets evne til at drive klimaomstillingen. Nogle teams har mistet samtlige ansatte på to år. Det betyder, at en masse viden går tabt, at processerne går langsommere – og at kvaliteten af store grønne beslutningsgrundlag bliver forringet. Samtidig har det konsekvenser for sammenhængen mellem, hvad der bliver sagt i Folketinget, i EU og på FN’s klimatopmøder.

- Du kan finde mange ting, Danmark har skrevet under på internationalt, hvor man ikke har leveret, siger en kilde.
Klimaministeriets departementschef, Lars Frelle-Petersen, afviser over for Information, at ministeriet aktuelt har et problem med dårligt arbejdsmiljø.

- Der er ingen tvivl om, at vi har udfordringer, vi skal arbejde med. Og en af vores udfordringer er, at vores medarbejdere oplever udfordringer med at få arbejdstid og fritid til at balancere. Og vi har også oplevet en høj afgang.

Dog mener departementschefen, at ministeriet "er gået igennem en rigtig stor udvikling."

- De seneste målinger tyder på, at vi står et rigtig fint sted i dag, siger han. 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ptx/artikel/klimaministeriet-ramt-af-mistrivsel-og-medarbejderflugt

GDPR