
De seneste måneder har for mange danske virksomheder været præget af usikkerhed og bekymring for konsekvenserne af handelskrigen med USA. Men efter en lidt haltende start på året kom der i juni bedre gang i produktionen i de danske industrivirksomheder. Det viser tal offentliggjort mandag af Danmarks Statistik.
I juni steg produktionen således med 2,7 procent. Og ser man bort fra medicinalindustrien, steg industriproduktionen med 3,2 procent i juni. Tallene viser desuden, at produktionen i den danske industri voksede med 2,1 procent i andet kvartal sammenlignet med første kvartal.
Cheføkonom ved Sydbank Søren Kristensen kalder det en "god og kærkommen nyhed".
- Det er det første såkaldt hårde nøgletal for dansk økonomi i juni, der er en måned, hvor vi efterhånden er et par måneder inde i Trumps toldcirkus. Derfor er det opløftende for både dem og dansk økonomi som helhed, at vi ser fremgang, siger han.
Stigningen kommer, på trods af at USA's præsident, Donald Trump, med sine forhøjede toldsatser og utallige handelsudmeldinger har skabt stor usikkerhed.
Allan Sørensen, der er cheføkonom i Dansk Industri, kalder ligeledes udviklingen positiv.
- Industrien er jo en vigtig branche for dansk økonomi, siger han.
Men ifølge økonomen hører det også med til det store billede, at fremgangen kommer, efter at industriproduktionen faktisk har ligget på et noget lavere niveau i årets første halvdel end i 2024.
- Og jeg kan godt være lidt i tvivl om, hvor meget fremgangen vil fortsætte i de kommende måneder, siger Allan Sørensen.
Han påpeger, at 47 procent af industrivirksomhederne siger, de mangler efterspørgsel.
- Det er især mængden af eksportordrer, som ikke er tilstrækkelig, uddyber cheføkonomen.
Det skyldes blandt andet, at adgangen til det amerikanske marked er blevet "svækket ret gevaldigt i løbet af 2025". Samtidig halter det med væksten i Europa, siger Allan Sørensen.
- Told fylder rigtig meget. Der er kommet 15 procent told på danske og europæiske varer. Samtidig er væksten i amerikansk økonomi på vej ned, og oven i det er dollaren faldet ret markant siden nytår, uddyber han.
Trods den store usikkerhed i den globale økonomi viser den danske industri rigtig gode takter med sin konkurrenceevne. Det siger cheføkonom i Dansk Metal Erik Bjørsted.
- Det gør, at vi har gode kort på hånden, når vi skal konkurrere med andre lande om at komme ind på nye markeder.
De kommende måneder vil fortsat været præget af usikkerhed, lyder Erik Bjørsteds vurdering.
- Kan vi bare have en lille vækst i industriproduktionen på trods af usikkerheden, ser det fornuftigt ud, siger han.
Over de næste ti år vil Tyskland foretage massive investeringer. Samtidig vil EU investere omkring 800 milliarder euro (6000 milliarder kroner) i forsvar. Det kan skabe 9500 job i Danmark, vurderer cheføkonomen.
- Når der sættes så store investeringer i gang, spreder det sig som ringe i vandet.
- De mange investeringer vil øge produktionen og beskæftigelsen herhjemme, og dermed opveje en stor del af de skader, som Trump forvolder med sine toldsatser, lyder det.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.