DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Generelt positive reaktioner på regeringens PtX-udspil

Regeringen kom i dag med deres udspil til en Power-to-X-strategi. Generelt en skridt i den rigtige retning, mener flere, mange peger også på mangler.
16. DEC 2021 14.33
Navne
Politik
Power-to-X

Den har været efterspurgt i langt tid - en PtX-strategi. Den er ikke klar endnu, men torsdag kom regeringen med deres udspil til strategien, der bl.a. indeholder støtteordninger til PtX- tiltag for over en mia. kr. Udspillet indeholder også i alt 14 tiltag, som regeringen mener skal til, for at Danmark kan udvikle sig til et internationalt PtX-foregangsland med en kapacitet på mellem fire og seks GW inden 2030. 

Dansk Energi kalder eksempelvis udspillet for et skridt i den rigtige retning. Organisationen mener dog, at det bør være det høje kapacitetsmål på seks GW, der bør være ambitionen for forhandlingerne. Dansk Energis administrerende direktør, Lars Aagaard, kalder desuden på handlinger, der kan sikre mere vedvarende energi. 

– Det er godt at regeringen har sat et mål, og nu opfordrer vi til, at ambitionen for forhandlingerne bliver seks GW, så det matcher med de ambitioner, som er kommet fra potentielle investorer. Men så får vi samtidig brug for meget mere vedvarende energi. Når partierne har lagt niveauet, må vi vende tilbage og se på udbygningen af vind og sol, så det flugter med de tårnhøje klima- og vækstambitioner, siger Lars Aagaard i en pressemeddelelse.

DI har endnu mere ros til regeringens udspil og kalder strategien "et kæmpe skub frem" for fremtidens grønne teknologi. DI er dog ligesom Dansk Energi bekymret for, om der bliver sat nok fart på udbygningen af grøn strøm til at kunne producere de grønne brændstoffer. Organisationen har tidligere peget på, at der er brug for 25-30 GW havvindmøller i 2040. Det er over ti gange mere, end der står på havet i dag.

- Udbygningen med vedvarende energi skal op i et helt andet tempo. Det tager 7-10 år, fra man planlægger en havvindmøllepark, til den står på havet. Der skal altså virkelig fart på, hvis vi skal have energi nok til at producere de bæredygtige brændstoffer i tilstrækkelige mængder. Så når Power-to-X-strategien er vedtaget, bør den hurtigt blive fulgt op af en plan for mere vedvarende energi og en strategi for energieffektiviseringer, siger Troels Ranis, der er branchedirektør i DI Energi.

Hos Danske Havne ser Power-to-X som et muligt nyt dansk energi-eventyr, der kan sikre både arbejdspladser og vækst og være et afgørende skridt for at nå de danske klimamål. Mere end halvdelen af de danske erhvervshavne er på forskellig vis involveret i projekter med havvindmøllerparker, og flere havne har taget skridt i retning af PtX.

- Det er overordentligt positivt, at regeringen nu rykker med et udspil, der kan sætte gevaldigt gang i omdannelsen af havvind og sol til grøn strøm, der så igen kan blive basis for fremtidens klimavenlige, grønne brændsler. Det siger Tine Kirk, direktør for brancheforeningen Danske Havne

Potentialet er endnu større

I hovedorganisationen for brint og PtX i Danmark, Brintbranchen, er der også tilfredshed med, at Danmark nu indtræder i folden af lande, der har en dedikeret strategisk plan for udvikling og opskalering af brint- og PtX-industrien.

- Der er grund til at anerkende, at det er en historisk dag, hvor Danmark for første gang har en brint- og PtX-strategi. Og regeringen har i strategien fat i mange af de rigtige virkemidler, for at realisere brint i storskala i Danmark. Det gælder ikke mindst etablering af brintinfrastruktur, tarifreformer og direkte linjer, siger Tejs Laustsen Jensen, direktør i Brintbranchen. Han tror dog på, at potentialt er endnu større end regeringen lægger op til. 

- Vi i Brintbranchen tror, at Danmarks samlede potentiale for hvad vi kan levere til eksport og indenlandsk forbrug, er større, end hvad regeringen foreslår. Det er også vigtigt, at der her og nu er afsat flere penge end ventet til bl.a. et nyt udbud, men der bliver brug for flere midler og en langsigtet plan for støtte, hvis vi skal nå i mål med strategiens ambitioner, siger han. 

Den generelle tilfredshed deles af Wind Denmark. Organisationen mener dog at der på flere områder er behov for at tydeliggøre, hvilke konkrete initiativer der skal bidrage til strategiens realisering. Overordnet set er der behov for myndighedernes hjælp til at navigere i det forholdsvis ubetrådte land, som PtX er.

- Som systemet er skruet sammen nu, er der simpelthen brug for et bedre overblik og en hjælpende hånd i forbindelse med sikkerheds- og miljøgodkendelser, for slet ikke at tale om koblingen mellem de mange sektorer på tværs af det samlede energisystem, som PtX berører. Etableringen af en dedikeret PtX-taskforce er derfor et forslag, vi gerne vil slå et stort slag for, da sådan en taskforce kan sikre en smidig godkendelsesproces og agere one-stop-shop for både indenlandske og udenlandske PtX-aktører og -investorer, siger Jan Hylleberg, der er administrerende direktør i Wind Denmark. 

Mangler fokus på arbejdskraft

Mest malurt i bægeret er der hos Ingeniørforeningen, IDA. Her mener man, at regeringen overser, hvor arbejdskraft og kompetencer skal komme fra i sin nye Power-to-X-strategi

- Kompetencer til grøn omstilling bliver afgørende for, at vi kan komme i mål med klimaneutralitet på den lange bane. Det er en uhyre vigtig opgave at sikre, at vi i fremtiden også i Danmark har de kompetencer, der bliver efterspurgt. Derfor håber jeg, at regeringen med sit udspil i dag arbejder videre af et kompetencespor, så vi sikrer, vi også kan løfte opgaverne siger Thomas Damkjær Petersen, der er formand for IDA.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/generelt-positive-reaktioner-paa-regeringens-ptx-udspil

GDPR