DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Gasprisen sendes i vejret efter nye angreb i Mellemøsten

Præsident Donald Trump truer med at angribe iransk energiinfrastruktur, hvis angreb fortsætter i Mellemøsten.
19. MAR 2026 9.51
Gas
Olie
Økonomi

De europæiske gaspriser stiger torsdag med mere end 20 procent. Det sker efter en række angreb mod energiinfrastruktur i Mellemøsten. Et iransk naturgasanlæg, der er tilknyttet South Pars-gasfeltet, blev angrebet onsdag.

Iran deler verdens største naturgasfelt, der ligger i Den Persiske Golf, med Qatar. Den iranske del hedder South Pars og udgør cirka en tredjedel, mens resten hører under Qatar og hedder North Dome eller North Field, har australske ABC skrevet.

Ifølge USA's præsident, Donald Trump, var det Israel alene, der udførte angrebet på det iranske naturgasanlæg. Derfor er han stærkt utilfreds med, at Iran efterfølgende har svaret igen ved at bombe Ras Laffan Industrial City, som er Qatars primære anlæg til produktion af flydende naturgas.

- USA vidste intet om dette specifikke angreb, og staten Qatar var på ingen måde involveret i det og havde heller ingen anelse om, at det ville finde sted, har Trump skrevet på sit eget sociale medie, Truth Social.

- Medmindre Iran uklogt vælger at angribe et meget uskyldigt land - i dette tilfælde Qatar - vil USA, med eller uden Israels hjælp eller samtykke, sprænge hele South Pars-gasfeltet i luften med en styrke og en kraft, som Iran aldrig før har set eller oplevet.

Angrebene er af Qatars udenrigsministerium blevet betegnet som et åbenlyst brud på folkeretten og en alvorlig trussel mod den globale energisikkerhed, skibsfart og miljøet.

QatarEnergy, der er Qatars statslige energiselskab, har i en udtalelse natten til torsdag ifølge nyhedsbureauet Reuters meddelt, at angrebene har udløst større brande og påført omfattende skader.

Prisen på en række forskellige energiformer er steget kraftigt i kølvandet på konflikten i Mellemøsten. Det gælder både for gas og olie. Det skyldes til dels lukningen af den vigtige passage Hormuzstrædet, hvorigennem en stor del af verdens olie skal passere.

Prisen på en tønde råolie er steget 60 procent på en måned, mens gasprisen er mere end fordoblet i samme periode.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/gasprisen-sendes-i-vejret-efter-nye-angreb-i-mellemoesten

GDPR