De maritime uddannelser kan i år byde velkommen til 7 pct. flere studerende end sidste år, når 860 studerende begynder på en af de maritime uddannelsesinstitutioner om få uger. Det bringer glæde hos Danske Rederier.
- Vi har brug for flere danske søfarende både maskinmestre, navigatører og shippingfolk, siger Anne Windfeldt Trolle, direktør for arbejdsmarked, rekruttering og uddannelse i Danske Rederier, i en pressemeddelelse.
De nye tal fra Uddannelses- og Forskningsministeriet tæller kun uddannelser, der er opfattet af Den Koordinerede Tilmelding. Der er forsat en række ledige pladser til dem. Men der er dog også en anden positiv tedens at spore i tallene. Således har flere kvinder set mod branchen.
Der er dog stadig langt mellem kvinderne i branchen. Ud af de 860 kommende studerende er 50 kvinder. Sidste år var det tal kun 30. Det er en stigning på 67 procent.
- Vi arbejder benhårdt på at tiltrække og fastholde flere kvinder i branchen, derfor er jeg utrolig glad for at høre, at vi nu ser rekordmange kvinder, som ønsker en karriere til søs, siger Anne Windfeldt Trolle.
De maritime uddannelser, som er omfattet den koordinerede tilmelding, er Maskinmesterskolen i København, Maritime og Polytechnic University College, MARTEC i Frederikshavn, Svendborg International Maritime Academy, SIMAC, Fredericia Maskinmesterskole, Aarhus Maskinmesterskole og studiet ”BSc i International Shipping and Trade” på Copenhagen Business School.
Der vil først senere på sommeren komme ansøgningstal fra de øvrige uddannelser, som Navigationsskolen i Marstal, skibsassistentuddannelsen på Svendborg Søfartsskole, HF-søfart m.fl.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.