DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Luftfartens Klimapartnerskab har nedsat en arbejdsgruppe, som skal undersøge potentialet for at bruge lavaromatisk flybrændstof i danske lufthavne. (Arkivfoto).
Martin Fyhn Lykke Lladó/Biofoto/Ritzau Scanpix

Første skridt mod bæredygtigt flybrændstof i danske lufthavne

Luftfartens Klimapartnerskab nedsætter en arbejdsgruppe, der skal undersøge mulighederne for at anvende lavaromatisk flybrændstof i danske lufthavne.
12. SEP 2025 9.30
Energi
Erhverv
Klima

Luftfartens Klimapartnerskab har nedsat en arbejdsgruppe, der skal undersøge, hvad der skal til, for at såkaldt lavaromatisk flybrændstof kan anvendes i de danske lufthavne. Gruppen består af SAS, Københavns Lufthavn, Rådet for Grøn Omstilling og Dansk Luftfart.

Arbejdsgruppen er et skridt videre i implementeringen af den første produktion af lavaromatisk brændstof i Danmark. Luftfartens Klimapartnerskab har tidligere anbefalet regeringen at undersøge mulighederne for at udbrede brændstoffet, der kan have både klima- og miljømæssige fordele.

Blandt andet bidrager det lavaromatiske brændstof til færre kondensstriber i atmosfæren og udleder mindre partikler, hvilket både er bedre for klimaet og for miljøet omkring lufthavne.

Lavaromatisk flybrændstof
  • Lavaromatisk flybrændstof er en type brændstof, hvor indholdet af aromatiske kulbrinter (f.eks. benzen, toluen og xylen) er reduceret i forhold til konventionelt flybrændstof.
  • Det er fuldt kompatibelt med nuværende forsyningskæder og lever op til internationale sikkerhedskrav. Når lavaromatisk brændstof bliver brændt af, dannes færre partikler.
  • I de højere luftlag leder det til færre kondensstriber og mindre klimapåvirkning. Samtidigt har det potentiale til at forbedre luftkvaliteten i og omkring lufthavnene på grund af en lavere partikeludledning.

Kilde: DI Transport

Politisk handling

Det glæder formand for Luftfartens Klimapartnerskab, Anko van der Werff, President og CEO i SAS, at der nu på dansk grund er skabt en mulighed for at producere brændstof, som er et vigtigt skridt på vejen mod en bæredygtig luftfart.

Men han understreger stadig, at der kræver politisk handlekraft, og at partnerskabet derfor spændt afventer, hvordan midlerne fra passagerafgiften vil blive brugt:

- I Klimapartnerskabet har vi anbefalet, at fem mio. kr. af midlerne til en start bliver brugt til at undersøge mulighederne for at få det lavaromatiske brændstof ud til de danske lufthavne og yderligere 135 mio. kr. til at finansiere meromkostningerne til brændstoffet over en periode. Nu er tiden inde til at gå i gang med de undersøgelser, som er nødvendige for at træffe en oplyst beslutning. Det forudsætter naturligvis, at politikerne vil bakke op om projektet og allokerer de nødvendige midler, siger han.

Christian Poulsen, næstformand i Klimapartnerskabet og CEO i Københavns Lufthavn, udtaler:

- Vi står klar til at tage hul på undersøgelserne, hvis man politisk vil bakke op om Klimapartnerskabets anbefalinger og sætte midler af fra passagerafgifter til at finansiere projektet. Vi ved, at EU-Kommissionen også kigger på denne brændstoftype, og vi håber selvfølgelig, at vores undersøgelse kan medvirke til at få vedtaget fælleseuropæiske standarder for brug af lavaromatiske brændstoffer.

ap

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//innovation/artikel/foerste-skridt-mod-baeredygtigt-flybraendstof-i-danske-lufthavne

GDPR