Der er udfordringer med at få fragtet medarbejdere til og fra de danske olie- og gasinstallationer, som er drevet af TotalEnergies. I øjeblikket er der ellers behov for ekstra meget trafik især til Tyra-feltet som følge af genopbygningen. Men på grund af et farligt vejrfænomen har selskabet Offshore Helicopter Services Denmark A/S, der flyver ruten for TotalEnergies, måttet aflyse mange afgange de seneste dage. Derfor er flere medarbejdere fanget offshore, skriver JydskeVestkysten.
Vejfænomeret, der forårsager aflysningerne, bliver kaldt ”helicopter-triggered lightning.” Det er et fænomen, der kan ske, når der falder sne og temperaturen er omkring 0 grader. Under disse forhold kan helikoptere selv skabe farlige lynnedslag, hvor der ellers ikke ville være nogen elektrisk udladning uden helikopterens tilstedeværelse. Oven i det har Offshore Helicopter Services Denmark også andre problemer, som har gjort at selskabet gennem længere tid har måtte hente hjælp fra de konkurrerende helikopterselskaber i Esbjerg Lufthavn, NHV og Belair.
Lufthavnschef i Esbjerg, Susanne Kruse Sørensen bekræfter overfor mediet, at det ikke er ”business as usual” i lufthavnen, hvorfor man i øjeblikket løbet lidt stærkere. Hvor længe der gør før transportsituationen til Nordsøen normaliseres vides ikke.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.