
Den danske udvikler af sol- og vindenergi samt power-to-x European Energy har et mål om at være med fremme, når det gælder udvikling af fremtidens grønne brændstoffer.
Det seneste skridt i forsøget på at nå den målsætning for European Energy er at underskrive en hensigtserklæring om at styrke udviklingssamarbejdet med det amerikanske firma Vertimass.
Vertimass der har specialiseret sig i at omdanne metanol til brændstof, der kan bruges i jet, diesel- og benzinmotorer. Parternes kombinerede viden ser European Energy frem til at kunne bruge i jagten på de grønne løsninger.
- European Energy er klar til at indtage en central rolle i den grønne omstilling. Gennem PtX-løsninger kan vi være med til at bringe vedvarende energi ind i de sektorer, der i dag stadigvæk er nødsaget til at bruge fossile brændstoffer. Det kan fx være inden for brændstof til flybranchen, hvor vi ser et stort potentiale i at kunne kombinere vores viden omkring e-metanol med Vertimass’ teknologi, siger Søren Knudsen Kær, der er Head of Technology i European Energys PtX-afdeling, i en pressemeddelelse..
European Energy har allerede gang i flere projekter, der skal producere grønne brændstoffer. Bl.a. har selskabet opført et pilotanlæg i Aalborg sammen med Aalborg Universitet, der producerer e-metanol – og er flere steder i Danmark i gang med at udvikle storskala PtX-anlæg, der bruger energi fra sol og vindkraft til at producere e-metanol. Senest afslørede selskabet planer om at opføre et PtX-anlæg på Hanstholm Havn.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.