DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Ørsteds regionsdirektør for havvind i Kontinentaleuropa, Rasmus Errboe, fortæller om Esbjerg Havns vigtige rolle i realiseringen af klimaplanen til klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) og borgmester Jesper Frost Rasmussen (V).
Niels Husted

Esbjerg Havns vindmølleplaner får ros af minister

Esbjerg Havn er allerede nu den havn i Europa, hvorfra der udskibes flest havvindmøller, men havnen er i fuld gang med at udvide og gøre klar til endnu større vindmøller.
25. AUG 2020 9.11
Klima
Offshore

Esbjerg Havn er i gang med en større udvikling og er ved at gøre klar til at være en havn for fremtidens offshore-eventyr, som kommer til at byde på både energiøer og flere store havvindmølleparker. 

Havnen er ved at udvide sit areal med 1,3 mio. kvadratmeter, så der er plads til nye faciliteter på havnen, Ørsted rykker ind på havnen med et nyt central-lager, og den nordiske investeringsfond Infranode har investeret op mod en mia. kr. i kommende grønne faciliterer. 

Esbjerg Havn gør derfor sit for at bevare sin styrkeposition, som førende udskibningshavn for offshore-projekter i Europa. Havnen har derfor også reserveret området, hvor Esbjergværket lige nu er, til produktion af vindmøller, når værket lukke i 2023. 

- Vi er den havn i Europa, der udskiber fleste havvindmøller, og det er en position, vi agter at bevare og udbygge. Vores særlige position på grøn energi og havvind er også noget, man har meget fokus på i sammenslutningen af verdens energibyer, WECP, som vi er en del af, siger Esbjergs borgmester Jesper Frost Rasmussen (V).

Nye beregninger viser, at for hver GW havvind, følger 14.600 arbejdspladser, så det er også en god forretning for Esbjerg. Derudover hjælper Esbjergs satsning også Danmarks klimamål på vej. 

- Allerede nu er det et imponerende syn, når man tager rundt på Esbjerg Havn, og udviklingen med offshore vind er jo først ved at tage fart, siger klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S), som besøgte Esbjerg Havn i denne uge

- Lige nu er der samlet set sat 1,7 GW offshore vindmølleparker op i danske farvande, og i de kommende år skal der sættes yderligere 3 GW op i Nordsøen alene, så det er meget betryggende at se, at Danmarks vindmøllehavn nummer et nu yderligere sætter alle sejl til for at kunne håndtere de mange nye vindmølleparker, der er på vej, siger Dan Jørgensen. 

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/esbjerg-havns-vindmoelleplaner-faar-ros-af-minister

GDPR