Equinor vil øge fokusset på sikkerheden i virksomheden. Det sker på trods af, at det norske selskab oplevede en lille forbedring ift. antallet af alvorlige sikkerhedsbrist i 2020.
Således viser Equinors egen sikkerhedsstatistik, at den gennemsnitlige frekvens for alvorlige hændelser per million arbejdstimer (Serious Incident Frequency (SIF)) faldt fra 0,6 i 2019 til 0,5 i 2020. Antallet af personskader per million arbejdstimer (Total Recordable Injury Frequency (TRIF)) faldt fra 2,5 til 2,3.
- Brande og andre alvorlige hændelser i 2020 viser, at vi ikke er der, hvor vi skal være med vores sikkerhedsarbejde. Vi skal derfor arbejde endnu mere med at få vores operationer op på et endnu højere sikkerhedsniveau, siger Anders Opedal, Equinors koncernchef.
Skal lære af fejl
Equinor har da også fået flere anmærkninger fra den norske myndighed Petroleumstilsynet. Således fandt tilsynet eksempelvis hele ni regelbrud og tre forslag til forbedringer på et kontrolbesøg på Equinors aktiviteter på Martin Linge-feltet fra den 20. oktober til 6. november.
Ifølge Equinor blev der alene i fjerde kvartal sidste år registreret 15 alvorlige hændelser eller tilløb til alvorlige hændelser i koncernen. I hele 2020 blev der i alt registreret 67 alvorlige hændelser og tilløb til alvorlige hændelser i Equinor.
Hændelserne drejede sig fx om gaslæk, faldende genstande og personskadehenvendelser. Equinor gennemgår hændelserne enkeltvis, for at forsøge at sørge for at de ikke sker igen.
- Det er vigtigt at konklusioner fra undersøgelserne af hændelser, som vi og myndighederne gør giver læring og bliver omsat til konkrete tiltag, siger Anders Opedal.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.