Tre Equinor-projekter, der skal reducere udledninger fra industri og støtte bæredygtig vækst på Storbritanniens østkyst, har modtaget offentlig støtte.
Således har den britiske 'Industrial Strategy Challenge Fund' valgt at støtte projekterne, der har et samlet budget på knap to mia. danske kr.
- Klimaforandringer er en fælles udfordring, der kræver samarbejde mellem myndigheder, industrier og samfund. Finansieringen fra de britiske myndigheder viser dette i praksis, siger Irene Rummelhoff, Executive Vice President for Marketing, Midstream og Processing hos Equinor.
De tre projekter, der har fået støtte, er Zero Carbon Humber, Net Zero Teesside og Northern Endurance Partnership. De forskellige partnerskaber har forskellige aktører. Alle projekterne vil have CCS i fokus, men forskellige dele af processen. Nogle vil fokusere på fangsten andre på transporten og lagringen.
Zero Carbon Humber-projektet vil også arbejde på at indfase brint i Storbritanniens største industriklynge i Humber-området. Her vil projektet blandt andet opføre en brintfrabrik.
Pengene som de britiske myndigheder har bevilliget, vil blive brugt til udvikle projekterne.
- I samarbejde med vores partnere vil Equinor fortsat bruge vores ekspertise til at realisere disse projekter. På denne måde kan vi sammen demonstrere den betydelige værdi, som CCS og brint kan skabe for lokalsamfund og lande i en klimaneutral fremtid, siger Irene Rummelhoff
Hvor stort bidraget fra de britiske myndigheder er, oplyser Equinor ikke, men finansiering vil blive delt således, at Equinor og deres partnere i projekterne vil stå for "mere end to tredjedel af totalsummen".
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.