DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Danskerne fastholder energivaner trods faldende priser

At danskerne stadig bruger mindre energi i forhold til normalen bidrager positivt til forsyningssikkerheden.
4. JUL 2023 11.01
Energi
Økonomi

De høje priser under energikrisen fortsætter med at påvirke danskernes energiforbrug. Trods faldende priser bruger vi således stadig mindre el og gas. Det viser nye tal fra Energistyrelsen. El- og gasforbruget i maj var henholdsvis otte og 33 procent lavere i forhold til normalen.

Martin Hansen, vicedirektør i Energistyrelsen, kalder udviklingen "godt nyt" for forsyningssikkerheden på både kort og lang sigt. Hvis sommeren bliver præget af varmt og tørt vejr, vurderer han, at vi kan risikere at få udfordringer med nedkøling af kraftværker og transport af brændsler på grund af lave vandstande i europæiske floder.

- Danmark er en del af et fælles europæisk elmarked, hvor vi både importerer og eksporterer strøm til vores nabolande. Det betyder, at både elproduktionen og elforbruget i andre lande påvirker forsyningen i Danmark og omvendt, siger han.

Høje temperaturer over sommeren fører til et stort elforbrug til køling i særligt Sydeuropa, lyder det.

Ifølge styrelsen er det særligt vigtigt at fastholde sparevanerne på gas, så lagrene kan fyldes forud for næste fyringssæson. Krig, tørke og vindstille vejr pressede elpriserne op på et rekordhøjt niveau i 2022.

Ifølge Forsyningstilsynet toppede gennemsnitsprisen på el i oktober sidste år. Prisen for én kilowatt-time inklusive moms og afgifter kostede dengang omkring fem kroner. I marts var prisen faldet til omkring 3,5 kroner.

Da vi gik ind i årets anden sommermåned, blev det igen dyrere at bruge el. I september sidste år besluttede et flertal i Folketinget at lave en vinterhjælpepakke. Den fastsatte blandt andet, at afgiften på el skulle sænkes til EU's minimumssats i seks måneder fra 1. januar.

Lørdag morgen blev afgiften igen sat op fra 0,8 øre til 69,7 øre per kilowatt-time. Ifølge beregninger fra brancheorganisationen Green Power Denmark vil det koste en gennemsnitsfamilie 1723 kr. mere på elregningen i resten af 2023, i forhold til hvis politikerne havde fastholdt den lave afgift.


/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/danskerne-fastholder-energivaner-trods-faldende-priser

GDPR