DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Danmarks gasforbrug falder med næsten 20 pct.

Tal fra Evida peger på, at gasforbruget fra gasdistributionsnettet i første halvår 2022 er faldet markant i både de private husstande, blandt virksomheder og i varmeforsyningen sammenlignet med samme periode sidste år. 
25. AUG 2022 10.58
Gas

Danmark lever sandsynligvis allerede nu op til kravet fra EU om, at medlemslandene skal reducere gasforbruget markant de kommende år. I første halvår er gasforbruget i Danmark nemlig faldet med 17 pct. sammenlignet med samme periode i 2021. Det viser en ny opgørelse, som Evida har udarbejdet.

Faktisk er det reele fald på 24 pct., men da en stor del af gasforbruget går til opvarmning og således er påvirket af, hvor koldt eller varmt det er udenfor, foretager man dét, der kaldes en ’graddagekorrektion’. Og når man tager højde for udetemperaturen, kan syv pct. af faldet forklares med forskellen i graddage. Blandt andet var de første måneder af 2022 varmere end samme periode sidste år. Derfor er 17 pct. altså den retvisende besparelse.

- Der er tale om en markant reduktion i gasforbruget. Og hvis udviklingen fortsætter, peger denne på, at Danmark allerede nu har opfyldt EU’s udspil om, at alle lande skal reducere gasforbruget markant. Det er positivt for den grønne omstilling, at forbruget af naturgas falder. Samtidig arbejder vi målrettet på at omstille gassystemet til 100 pct. grøn gas, siger Peter Kristensen, strategi- og udviklingsdirektør i Evida.

Dykker man ned i tallene, viser de, at faldet i gasforbruget er størst blandt de store gasforbrugere. Således har varmeforsyningerne reduceret deres gasforbrug med 28 pct. efter korrektion for graddage, mens øvrige store erhvervsforbrugere, typisk industrivirksomheder, har sænket forbruget med 17 pct.

De private forbrugere og mindre erhverv har til sammenligning reduceret gasforbruget med ni pct. ud over det, som kan forklares med forskel i graddage.

I faktiske mængder er gasforbruget faldet fra 1.297 mio. m3 i første halvår 2021 til 992 mio. m3 i samme periode i år. Et fald på 305 mio. m3. Korrigeres for forskelle i graddage svarer faldet til 217 mio. m3, oplyser Evida.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/danmarks-gasforbrug-falder-med-naesten-20-pct

GDPR