Over 100 specialister fra Cowi skal hjælpe med at bringe Empire Wind 1 og 2 havvindmølleparkerne til virkelighed. Således har Equinor og Bps joint venture Empire Offshore Wind lavet en aftale med Cowi, om at ingeniørvirksomheden skal levere den samlede projektering af fundamenterne til Empire 1 og 2. Aftalen er den hidtil største inden for havvind, som Cowi har landet i USA, oplyser ingeniørvirksomheden i en pressemeddelelse.
- Vi er begejstrede for at støtte Equinor og Bp i et af de største havvindprojekter i USA. Det er projekter som dette, der virkelig begejstrer os, da det er et komplekst ingeniørprojekt, som står i spidsen for udviklingen af en ny industri i USA, som har enorme sociale fordele og vil hjælpe New York og USA med at nå deres mål for vedvarende energi, siger Greg Matzat, markedsdirektør for havvind og vedvarende energi hos Cowi.
Konkret skal medarbejderne fra Cowi arbejde med alle aspekter af vindmøllefundamentdesignet fra overgangen til tårnet til fastgørelse til havbunden - herunder projektering af stålelementer, geotekniske forhold og el-installationer på projektet samt ingeniørteknisk assistance i forbindelse med fremstilling, transport og opførelse.
Cowi har flere havvindprojekter i USA blandt en syv-årig kontakt med Vineyard Wind projektet i Massachusetts, men aftalen med Empire Offshore Wind er altså den største.
Projektet skal efter planen benytte sig af Vestas nye 15 MW havvindmølle og bliver på mere en to GW. Det kommer til at strække sig over 323 kvadratkilometer og skal opføres på vanddybder mellem 19 og 40 meter. Projektet indebærer detailprojektering af 138 fundamenter med en diameter på cirka ni meter og en længde på op til 100 meter.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.