Det britiske energiselskab Centricas danske energihandelsselskab Centrica Energy Trading A/S, som har til huse i Aalborg, måtte i 2023 se knap 2,5 mia. kr. blive skåret af sit overskud ift. året før.
2022 var dog ligesom for mange andre energihandelsselskaber rekordgodt for Centrica Energy Trading i 2022 grundet energikrisen. Derfor kalder selskabet selv overskuddet på ca. 3,5 mia. kr. før skat og 3,2 mia. kr. som driftsresultat for en konsolidering. Og resultatet i 2023 før skat er da også mere end fem gange bedre end resultatet for 2021
- Vores finansielle præstation var i høj grad drevet af, at vi har brugt de sidste to årtier på at opbygge og modne vores bæredygtige forretningsmodel. Vi har forfulgt en kommerciel strategi, der er designet til at imødekomme væksten i handel med vedvarende energi og investeringer, og har foretaget betydelige investeringer i avancerede risikostyringskapaciteter og egenudviklede platforme. I 2023 var næsten 70 pct. af vores præstation drevet af handel og optimering af grøn energi og fleksible energianlæg, og det er vores mål at fordoble vores portefølje af vedvarende aktiver under forvaltning inden 2030, siger Kristian Gjerløv-Juel, Vice President of Renewable Energy Trading & Optimisation, i en pressemeddelelse.
De rekordhøje energipriser i 2022 førte også til en rekordhøj omsætning på 35,7 mia. kr. I 2023 må Centrica Energy Trading da også konstatere, at denne er faldet markant til 22,5 mia. kr.
Mere fokus på vedvarende energi
I løbet af 2023 kontraherede Centrica Energy Trading A/S en tredjepartsportefølje med 13 GW vind- og solenergi, svarende til at forsyne cirka ni millioner husstande med grøn elektricitet.
For at håndtere voksende mængder af svingende strøm fra vedvarende energikilder og fleksible aktiver blev der foretaget yderligere investeringer i teknologier og fremskridt inden for prognoser, algoritmer og kapaciteterne af vores digitale platforme gennem 2023.
- Vi har fortsat vores arbejde med at udvikle nye løsninger og muliggøre investeringer i vedvarende energier, herunder fleksible teknologier som batterier og elektrolyseanlæg, der hjælper os med at udnytte billig og grøn elektricitet, når vi har den. Lige nu administrerer vi mere end 300 MW net-skala batterianlæg på tværs af Storbritannien og Belgien gennem vores egenudviklede platforme, der er designet til at optimere sol-, vind- og batterianlæg, siger Kristian Gjerløv-Juel.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.