DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Estland, Letland og Litauen stoppede med at købe russisk gas og elektricitet efter invasionen, men deres elnet har fortsat været forbundet til Rusland og Belarus og kontrolleret fra Moskva. (Arkivfoto). - Foto: Gints Ivuskans/Ritzau Scanpix

Baltiske lande kapper russisk forbindelse og hopper på Europas elnet

Rusland kan ifølge minister ikke længere bruge energi som et våben mod Estland, Letland og Litauen, når de lørdag tager sidste skridt mod energiuafhængighed.  
6. FEB 2025 14.51
Energi
Internationalt
Sikkerhed

Et stort digitalt ur tæller ned i den litauiske hovedstad, Vilnius. Det tæller timerne til, at Litauen sammen med sine baltiske venner, Letland og Estland, kobler sig fra det russiske elnet lørdag. Det er et politisk højspændt træk, som kapper landenes energibånd fra sovjettiden til Rusland. I stedet bliver de baltiske lande en del af det vestlige europæiske elnet.

- Vi fjerner nu Ruslands mulighed for at bruge elnettet som et redskab til geopolitisk afpresning, siger Litauens energiminister, Zygimantas Vaiciunas, til AFP.

Der er planlagt store fejringer på tværs af landene lørdag. For eksempel vil de i Letland fysisk skære en elledning til Rusland over for at markere det afsluttede kapitel.

Von der Leyen: Et stort skridt mod energiuafhængighed

EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, skal deltage i en ceremoni med de baltiske landes ledere søndag.

- Det her er sidste skridt i vores kamp for energiuafhængighed. Vi kan endelig tage sagerne i egen hånd, siger Vaiciunas.

De baltiske lande var engang sovjetiske republikker. Men i dag er de en del af EU og vigtige medlemmer af Nato som grænselande til Rusland og Belarus. De har i årevis forberedt sig på at blive integreret i det europæiske elnet. Men teknologiske og økonomiske problemer har stået i vejen.

Overgangen til det europæiske elnet blev mere presserende, efter at Rusland invaderede Ukraine i februar 2022. Det skræmte de baltiske stater, som frygter, at de kan være næste russiske mål.

De stoppede med at købe russisk gas og elektricitet efter invasionen. Men deres el er fortsat kommet via Rusland og Belarus, og forsyningen har været kontrolleret fra Moskva.

Derfor har de været afhængige af Moskva for en stabil elforsyning, som er afgørende for, at for eksempel fabrikker kan have en stabil drift. Men efter lørdag vil de tre lande selv styre forsyningen.

- Indtil videre har Rusland kunnet bruge energi som et våben. Det har skabt en risiko for forstyrrelser drevet af politiske beslutninger, siger Vaiciunas.

Har krævet milliardinvesteringer

Estland, Letland og Litauen siger farvel til det russiske elnet klokken 06.00 lørdag. Derefter går de tre lande i såkaldt "isoleret tilstand". Det betyder, at de i cirka 24 timer vil udføre nogle test, som kan forsikre Europa om, at de er klar til at indgå i det europæiske elnet. Derefter bliver de integreret i det europæiske elnet via Polen.

I alt er der blevet investeret 1,6 mia. euro - 12 mia. kr. - i projektet på tværs af de baltiske lande og Polen. Forhåbningen er, at overgangen bliver smertefri. Men der er risiko for afbrydelser i forbindelse med skiftet, advarer Litauens sikkerhedsstyrelse om.

De baltiske lande planlægger nu selv at skrue op for energiproduktionen. Blandt andet med havvindmølleparker i Østersøen. Når forbindelsen er kappet, vil det samtidig indebære, at den russiske enklave Kaliningrad, som ligger klemt ind mellem Polen og Litauen, mister sin forbindelse til Rusland.

For russerne i Kaliningrad er der imidlertid ikke grund til bekymring, forsikrer talsmand for det russiske præsidentkontor Dmitrij Peskov om. Enklaven har sin egen energiforsyning, lyder det.

/ritzau/AFP

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/baltiske-lande-kapper-russisk-forbindelse-og-hopper-paa-europas-elnet

GDPR