DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Andel vil investere stort milliardbeløb i grøn omstilling og forsyningssikkerhed

Energivirksomheden Andel sætter fart på sine investeringer frem mod 2035. Et tocifret milliardbeløb er afsat til øget investeringer i basisforretningen og produktion af vedvarende energi.
30. SEP 2022 14.01
Energi
Offshore
Onshore
Økonomi

Andel-koncernen er klar til at øge sine investeringer i den grønne omstilling af Danmark. I et nyt investeringsprogram, der strækker sig frem til 2035, har den andelsejede koncern øremærket 90 mia. kr. til formålet, oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.

Investeringerne ska være med til at sikre, at Danmark bliver uafhængig af russisk naturgas og øger forsyningssikkerheden nationalt.

Bl.a. skal Andels produktion af vedvarende energi skal udbygges, især med energi fra havvindmølleparker, og så vil der komme fokus på projekter inden for power-to-X, grøn brint og energilagring. Samtidig investerer Andel i basisforretningen, og det handler blandt andet om at forstærke elnettet til fremtiden.

- Vi vil udbygge vores kapacitet, så vi kan dække vores kunders forbrug med vedvarende energi. Dermed skal vi op på 3-4 gigawatt, for elforbruget vil stige i fremtiden, når der kommer endnu flere elbiler, varmepumper og power-to-x anlæg, hvor der også skal bruges store mængder elektricitet, siger Andels adm. direktør, Jesper Hjulmand.

Vækstplanerne påvirker også antallet af medarbejdere, og alene inden årets udgang forventer Andel således at ansætte cirka nye 150 medarbejdere.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/andel-vil-investere-stort-milliardbeloeb-i-groen-omstilling-og-forsyningssikkerhed

GDPR