
Bestyrelsen i Ammongas har udnævnt Jaime Casasus-Bribian som ny CEO for virksomheden. Det oplyser European Energy, som i 2022 købte aktiemajoritet af Ammongas, i en pressemeddelelse.
Jaime Casasus-Bribian har været vicedirektør i Ammongas siden november 2023 og er en del af bestyrelsen i Ammongas. Han er også direktør og leder af projektudvikling for Power-to-X i Amerika, Iberia og Australien i European Energy. Han opgave som direktør bliver at Ammongas' markedsposition og forbedre integrationen med European Energys portefølje.
- Jaime Casasus-Bribians ekspertise vil være vigtig for at navigere Ammongas gennem de nuværende udfordringer. Hans lederskab vil udnytte vores tekniske og ingeniørmæssige styrker til at udvikle virksomhedens position inden for biogas, kulstoffangst og udnyttelsesløsninger, siger Jens-Peter Zink, bestyrelsesformand i Ammongas.
Den tidligere CEO i Ammongas, Michael Demuth Pedersen, stopper ikke i virksomheden, men fortsætter i stedet som Chief Technical Officer. Han fik derfor kun knap to år i spidsen for virksomheden efter han i 2022 overtog efter Anker Jacobsen, som den gang gik på pension.
Den tiltrædende CEO Jaime Casasus-Bribian ser frem til at stå med det øverste ansvar.
- Ammongas har et betydeligt potentiale, og for at udnytte vores ekspertise fuldt ud skal vi yderligere drive vores integration med European Energy. Denne proces vil sikre, at de løsninger, Ammongas har leveret, og fortsat vil levere, effektivt integreres med European Energy, siger Jaime Casasus-Bribian.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.