DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
DK BESS
Japanske Masaki Takahashi har været med til at producere powerchippen i galliumoxid, der er markant billigere og nemmere at få fat i end siliciumkarbid, som man normalt producerer powerchips med.
Lasse Møller Badstue

AAU udvikler powerchip til markant lavere pris

Ny chip i galliumoxid kan matche de bedste på markedet til en tredjedel af prisen og skal nu videre mod industriel produktion.
23. APR 2026 10.13
Research & Development

Forskere fra Aalborg Universitet har udviklet en ny type powerchip baseret på materialet galliumoxid, som kan producere energi mere omkostningseffektivt end eksisterende løsninger eksempelvis siliciumkarbid, som man normalt producerer powerchips med. Chippen er målrettet anvendelser i blandt andet vindmøller og varmepumper, hvor stabil energiforsyning er afgørende. Det oplyser Aalborg Universitet i en pressemeddelelse.

Udviklingen er sket på relativt kort tid efter en idé opstod på en konference i USA for halvandet år siden, og forskere fra AAU har siden i samarbejde med en japansk fabrik fremstillet en prototype på blot to uger.

- For det første er chippen meget billigere at producere end de traditionelle powerchips, der laves af siliciumkarbid. Vi kan opnå ydeevnen af de aktuelt bedste effektchips til en tredjedel af prisen. Dernæst vil en produktion af powerchips herhjemme give Danmark forsyningssikkerhed inden for et område, som har utrolig stor indflydelse på dansk økonomi, siger Stig Munk-Nielsen, der er professor på Institut for Energi på Aalborg Universitet, med henvisning til blandt andre Vestas, Grundfos og Danfoss, der alle bruger powerchips i deres produktioner.

Ambitionen er nu at opskalere produktionen, så chippen kan anvendes industrielt. Aalborg Universitet har sammen med eksterne midler investeret et millionbeløb i projektet og arbejder samtidig på at sikre yderligere finansiering eksempelvis fra Innovationsfonden.

Nicheprodukt i verdens - stort i Danmark

Projektet har også tiltrukket interesse fra erhvervslivet, herunder Polyteknik A/S, som ser potentiale i at opbygge et stærkere miljø for chipproduktion i Nordjylland.

- I Polyteknik har vi en naturlig interesse i, at der på sigt skabes et større cluster af virksomheder relateret til chipindustrien. Det vil være en vækstkatalysator for chipudvikling og -produktion i Nordjylland,” siger Jens William Larsen, CEO i Polyteknik.

Ifølge Stig Munk-Nielsen, som fik ideen til den nye chip, kan en dansk produktion af powerchips få strategisk betydning for både Europa og især i Danmark, hvor der i stigende grad er fokus på forsyningssikkerhed og teknologisk uafhængighed.

- På verdensplan er powerchips blot en niche af chipsområdet, men i Danmark er det kæmpestort. Derfor ønsker vi at skabe et miljø, hvor nye virksomheder kan vokse op omkring udviklingen af powerchippen. Det vil styrke forskningen på universitetet, skabe arbejdspladser og gøre Nordjylland til en powerhub for chipteknologi, siger Stig Munk-Nielsen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//bess/artikel/aau-udvikler-powerchip-til-markant-lavere-pris

GDPR