
Corona har ikke lagt en stor dæmper på opstillingen af vindenergi. Således blev der i 2021 installeret 93,6 GW ny vindkapacitet på verdensplan. Det er en tilbagegang på 1,8 pct. sammenlignet med 2020, som dog også er det bedste vindopstillingsår nogensinde.
De 93,6 GW er således det næstbedste år for global installation af vindenergi nogensinde. Det viser tal fra Global Wind Energy Councils (GWEC) 'Global Wind Report'.
Det er havvind, der har ført til det gode år for vindenergi. Således blev der sidste år opsat i alt 21,1 GW havvind, hvilket er en stigning på 208 pct. sammenlignet med 2020.
Det er især det kinesiske marked, der trækker toget, her blev der således opstillet hele 16,9 GW ny havvind kapacitet. I Europa er det Storbritannien, der er i spids med 3,3 GW ny havvindkapacitet. Danmark kunne med opførelsen af Kriegers Flak Havvindmøllepark notere sig 604 MW ny kapacitet. Ved udgangen af 2021 var der i alt 57 GW havvind i verden.
Mens havvind altså havde et rigtig godt år trak landvindinstallation ned ift. rekordåret 2020. I alt blev der installeret 72,5 GW, hvilket er et markant fald på 18 pct. ift. 2020.
Den samlede globale vindkapacitet runder dermed 837 GW, hvilket sammenlignet med den totale kapacitet på 745 GW i 2020 er en stigning på 12,4 pct.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.