MacArtney A/S, der er førende inden for udvikling og fremstilling af undervandsteknologi, har politianmeldt to nu tidligere medarbejdere for tyveri af forretnings-hemmeligheder. Det skriver JydskeVestkysten.
Det sker, efter nogle af MacArtney A/S' kunder undrede sig over, at de fik henvendelser fra to personer, der var kendt som medarbejdere hos og for MacArtney, men som nu tilsyneladende repræsenterede en nystartet og konkurrende virksomhed.
- De to har stiftet en række virksomheder baseret på kundeoplysninger, tegninger, manualer og andet, som tilhører MacArtney og andre samarbejdspartnere. Og det er helt sikkert noget, vi kan tabe mange penge på. Vi har også en stærk formodning om, at vi allerede har tabt mange penge, idet vi har mistet kunder, som de to nu tidligere medarbejdere har henvist til sig selv. I værste fald kan vores tab på dén konto løbe op i et tocifret millionbeløb, siger administrerende direktør for MacArtney Claus Omann til JydskeVestkysten.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.