DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
DK BESS
Den norske oliegigant fremlagde onsdag kvartalsregnskab.
Stian Lysberg Solum/NTB/Ritzau Scanpix

Equinor øgede produktionen – men tjente mindre i tredje kvartal

Det norske energiselskab leverede et justeret driftsresultat på 6,21 mia. dollar i tredje kvartal, mens produktionen steg 7 pct. drevet af felterne Johan Sverdrup og Johan Castberg.  
29. OKT 2025 15.39
Erhverv
Gas
Olie
Økonomi

Prøv DOI i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/equinor-oegede-produktionen-men-tjente-mindre-i-tredje-kvartal

GDPR