
Der sker ting og sager i Norlys i disse dage torsdag annoncerede energi-koncernen, at man var på udkig efter nye investorer og lancerede desuden en ny og mere decentral struktur for virksomheden.
Fredag har så præsenteret en ny teknologidirektør i Norlys A/S i form af Kristian Hjort-Madsen. Han får til hovedopgave, at sikre en hurtigere og mere sammenhængende kundeoplevelser, som bygger på data og nye digitale løsninger. Det oplyser Norlys i en meddelelse.
- Det skal være simplere at være kunde i Norlys. Kunderne forventer enkle, digitale løsninger, og det ønsker vi at sætte nye standarder for. Med sin store erfaring med at gennemføre lignende transformationer i den finansielle sektor er Kristian Hjort-Madsen, den helt rigtige til at løse den opgave, siger Claus Flyger Pejstrup, der er administrerende direktør i Norlys A/S.
Kristian Hjort-Madsen kender allerede Norlys, da han de seneste måneder har været strategirådgiver for virksomheden. Han har en fortid som kommerciel direktør i Alm. Brand, hvor han blandt andet har stået i spidsen for it-integrationen med Codan, it-direktør i PFA og teknologidirektør i softwarevirksomheden BEC, hvor han blandt andet havde ansvaret for at udvikle kundenære løsninger for netbanker og mobilbanker.
- Norlys skal lykkes med at give kunderne gode, enkle og intuitive oplevelser på tværs af kanaler og produkter. Vi skal være en langt mere datadrevet virksomhed, blandt andet ved at anvende AI mere aktivt. Og så skal vores digitale platform være en konkurrencefordel, der understøtter vores overordnede strategiske mål, siger Kristian Hjort-Madsen.
Kristian Hjort-Madsen kommer også til at stå i spidsen for en ny shared services-organisation i Norlys-koncernen, hvor han skal være med til at styrke it-området på tværs af de forskellige selskaber i Norlys-gruppen.
Kristian Hjort-Madsen tiltrådte i april som bestyrelsesmedlem i Mjølner Informatics, og træder i august også ind i bestyrelsen hos Automize. Norlys-koncernen ejer aktiemajoriteten i begge selskaber.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.