DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Green Hydrogen Systems fortegningsemission bliver fuldtegnet

4. JUL 2023 11.22
Power-to-X
Økonomi

Green Hydrogen Systems A/S oplyser tirsdag, at alle 104.296.612 nye aktier udbudt under fortegningsemissionen, som selskabet præsenterede den 13. juni er blevet udnyttet.

Det samlede antal aktier, der tegnes, svarer til et bruttoprovenu til Green Hydrogen Systems på ca. DKK 469 mio. Som følge heraf forventer virksomheden at gennemføre udbuddet og trække på de terminslånefaciliteter for en samlet hovedstol på DKK 250 mio. stillet til rådighed for virksomheden af to storaktionærer ATP og APMH Invest. Samlet når kapitaltilførslen 719 mio.

- Vi er meget tilfredse med resultatet af fortegningsemissionen og ser det som en stærk opbakning fra eksisterende og nye investorer. Bruttoprovenuet fra fortegningsemissionen og de terminerede lån giver kapitalen og den finansielle fleksibilitet til at fortsætte med at eksekvere vores vækststrategi mod vores mellemfristede mål., udtaler administrerende direktør Sebastian Koks Andreassen i en meddelelse.

Aktieemissionen ventes afsluttet den 6. juli. 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ptx/artikel/green-hydrogen-systems-fortegningsemission-bliver-fuldtegnet

GDPR