
EU-landene skal indstille sig på længerevarende forstyrrelser i energimarkederne som følge af krigen i Mellemøsten. Det skriver EU's energikommissær, Dan Jørgensen, i et brev til medlemslandenes regeringer, som Reuters og mediet Euronews har set.
EU-landene "opfordres til at lave rettidige forberedelser i forventning om en mulig længerevarende forstyrrelse". Ifølge Euronews opfordrer kommissæren til, at medlemslandene laver planer for at reducere deres forbrug af olie og gas - især i transportsektoren.
Samtidig beder Dan Jørgensen EU-landenes energiministre om lave opgørelser over den aktuelle kapacitet på deres energimarkeder. De skal samtidig komme med forslag til, hvordan efterspørgslen på energi kan begrænses.
Brevet er dateret 30. marts og er sendt, op til at EU's energiministre tirsdag skal holde møde om forstyrrelserne i de globale energimarkeder.
Krig har sendt rystelser gennem energimarkederne
Krigen i Mellemøsten - som i første omgang berørte Iran, Israel og USA, men som siden har bredt sig til en hel række af olie- og gasproducerende lande i regionen - har sendt priserne på olie og naturgas i vejret.
Det er især lukningen af Hormuzstrædet mellem Iran og Oman, der har påvirket de globale energipriser. Under normale omstændigheder sejles 20 procent af verdens olie og flydende naturgas via Hormuzstrædet.
EU-landenes forsyning af råolie og naturgas er ifølge Reuters dog ikke direkte ramt af krigen i Mellemøsten, da landene importerer størstedelen af disse energikilder fra lande uden for Mellemøsten.
EU-landene importerer råolie og naturgas fra blandt andet USA og Norge. Dog er EU ifølge Dan Jørgensen bekymret på kort sigt for Europas forsyning af raffinerede petroleumsprodukter såsom flybrændstof og diesel.
Regeringerne i EU skal derfor undgå, at forbruget af brændstof stiger og begrænse handel med petroleumsprodukter, lyder det i brevet.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.






















