DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Appetitten på danske aktier er steget igen hos investorerne, efter at Trumps trussel om øget told på danske varer, der eksporteres til USA, er taget af bordet. (Arkivfoto).
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Danske eliteaktier stiger efter droppet grønlandstold

Det danske C25-aktieindeks stiger med 1,9 procent fra morgenstunden. Alle 25 selskaber er i grønt.
22. JAN 2026 10.10
Erhverv
Økonomi

Investorerne trækker torsdag morgen vejret lidt lettere efter nyheden om, at USA's præsident, Donald Trump, har taget truslen om en ny toldkrig af bordet. Det danske C25-aktieindeks stiger fra morgenstunden med 1,9 procent, efter at der er åbnet for handel.

Samtlige 25 aktier i indekset stiger. Novo Nordisk og AL Sydbank ligger i top med stigninger på henholdsvis 3,6 og 3,4 procent. C25-indekset faldt med 2,6 procent i mandags som reaktion på, at Donald Trump i sidste weekend truede med at lægge 10 procent told på otte lande, der modarbejdede hans ambition om at overtage Grønland.

Det bliver angiveligt ikke til noget alligevel, efter at et møde med Nato-generalsekretær Mark Rutte tilsyneladende har fået Donald Trump på andre tanker.

Mødet resulterede angiveligt i en rammeaftale om det fremtidige forsvar af Grønland, og Donald Trump afblæste herefter toldtruslen, blandt andet i et opslag på Trumps egen Truth Social-profil.

- Baseret på denne forståelse vil jeg ikke indføre de toldsatser, som var planlagt til at træde i kraft 1. februar, skriver Trump blandt andet.

En kovending, der af Sampensions aktiechef, Philip Jagd, kaldes en "Trump classic".

- Men når det er sagt, er det for tidligt at ånde lettet op. For Trumps første år i Det Hvide Hus har vist os, at han er uforudsigelig, og at alt kan ske. Det må vi også forvente, vil være gældende fremadrettet, siger han i en kommentar til aktieopturen.

Efter dagens comeback ligger indekset i niveauet omkring 1921, hvilket er lige godt én procent under fredagens slutniveau på 1942.

/ritzau/

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/danske-eliteaktier-stiger-efter-droppet-groenlandstold

GDPR