DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Årets første kvartal har budt på en rekordhøj produktion af vedvarende energi i Danmark, oplyser Green Power Denmark. (Arkivfoto).
Ida Marie Odgaard, Ritzau Scanpix

Vind og sol gav rekordmeget grøn strøm i første kvartal

De første tre måneder af 2022 har budt på en rekordhøj produktion af grøn strøm fra vindmøller og solceller.  
4. APR 2022 8.38

En blæsende februar og en solrig marts har sendt vindmøller og solceller på overarbejde i årets første kvartal. Det oplyser organisationen Green Power Denmark i en pressemeddelelse.

Organisationen oplyser, at der blev sat rekord for produktion af vedvarende energi de tre første måneder af 2022. Det blev til hele 6293 GWh i det første kvartal. Den tidligere kvartalsrekord lød på 6003 GWh.

Januar og februar bød på hele to stormlavtryk - Malik og Nora. De fik vindmøllerne til at snurre lystigt. I marts løjede vinden noget af. Til gengæld blev der skruet op for solskinstimerne.

Med 238,5 timers solskin blev marts 2022 den mest solrige marts, som Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) nogensinde har målt. Det betød, at solcellerne i marts tegnede sig for 213 GWh, hvilket er dobbelt så meget som marts måned de to foregående år.

Flere VE-anlæg

Det skal dog ses på baggrund af, at der de senere år har været en stor vækst i antallet af store solcelleanlæg, pointerer afdelingschef i Green Power Denmark Jacob Klivager Vestergaard.

- Men fordi solen næsten har skinnet uafbrudt, er marts samtidig den næstbedste måned for solenergi nogensinde, kun overgået af juni 2021, hvor dagene er længere. Og det er bemærkelsesværdigt, siger afdelingschefen.

Mængden af strøm fra sol og vind afhænger af vejrforholdene. Men mængden af grøn strøm afhænger også af, hvor meget kapacitet der løbende stilles op. Og her har der som nævnt været en markant vækst i antallet af solceller.

Vindmøller bliver der også flere af. I fjor trykkede selskabet Vattenfall på startknappen for havmølleparken Kriegers Flak i Østersøen. Dermed blev den danske vindmøllekapacitet med ét øget med 600 MW.

Green Power Denmark repræsenterer den danske energisektor og er en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.


Ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/vind-og-sol-gav-rekordmeget-groen-stroem-i-foerste-kvartal

GDPR