For at konsolidere forretningen og styrke ledelsesteamet vil Vestas lægge virksomhedens to forretningsregioner i Asien: Kina (CHI) og Asien/Stillehavsområdet (ASP) sammen til en region kaldet Asia Pacific (APAC). Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
- Ved at oprette en samlet forretningsregion for Vestas i hele Asien kan vi styrke vores regionale setup for bedre at kunne servicere vores kunder i at opbygge deres tilstedeværelse både onshore og offshore, siger Henrik Andersen, der er administrerende direktør i Vestas.
Sammenlægning af de to regioner begynder med omgående virkning. Den ny regionen vil blive ledet af Purvin Pate, der i øjeblikket er i front for regionen for Asien/Stillehavsområdet, han får dermed udvidet sit ansvarsområde.
Selvom sammenlægning er gået i gang vil de to regioner fortsat fungere selvstændigt for at undgå problemer. Sammenlægningen forventes at være fuldt ud gennemført 1. januar 2022.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.