DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Ørsted vil byde på to japanske projekter

Ørsted indgår nyt partnerskab i Japan i samarbejde med Japan Wind Development Co. og Eururs Energy. Det nye konsortium vil opføre to havvindmølleparker på Japans vestkyst på i alt mere end 1 GW.
19. MAJ 2021 8.36
Internationalt
Offshore

Ørsted har indgået et nyt partnerskab med Japan Wind Development Co. (JWD) og Eurus Energy med det formål at udvikle to havvindprojekter på Japans vestkyst i det såkaldte Akita-præfektur.

Man er i øjeblikket ved at indhente de nødvendige tilladelser på både Noshiro-projektet og Yurihonjo-projektet, som begge er udpeget i den japanske lov om vedvarende energi fra 2018 og en del af Japans udbud af havvind, der lukker sidst i maj.

Ifølge auktionsvejledningen er nettilslutningskapaciteten 415 MW i Noshiro – der også består af Mitane og Oga – og 730 MW i Yurihonjo.

Ørsted roser sine partnere i det nye konsortium, da parterne ind i projektet med hver deres kompetencer, som sammen ruster dem godt til at udvikle de to havvindsprojekter.

Ørsted skriver blandt andet, at JWD har stor indsigt i og viden om det japanske elmarked, den japanske forsyningskæde og japansk landvind, og at Eurus Energy har i årtier været den førende udvikler af landvind i Japan med stærke resultater inden for udvikling og drift af projekter i Akita-præfekturet.

- Japan er et strategisk marked for Ørsted og har et stort potentiale og optimale betingelser for at udvikle havvind. Vi er glade for at kunne øge vores tilstedeværelse i landet og bistå med udviklingen af vedvarende energi i Akita-præfekturet via vores partnerskab med JWD og Eurus. Ørsted har en unik mulighed for og forpligtelse til at være en katalysator for den grønne omstilling i Japan og blive en vigtig aktør i arbejdet med at nedbringe omkostningerne til havvind i Japan, siger Matthias Bausenwein, regionsdirektør for Ørsteds aktiviteter i Asien og Stillehavsområdet. 

Japan har en ambition om at have 30-45 GW havvind i 2040 og planlægger at gennemføre havvindauktioner hvert år. Det forventes, at der skal installeres op til 5 GW havvind langs Japans vestkyst frem mod 2030 og 9 GW frem mod 2040.

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/oersted-vil-byde-paa-to-japanske-projekter

GDPR