Som det første energiselskab udsteder Ørsted nu blå obligationer, som er obligationer, der et udstedti i overensstemmelse med IFC's kriterier for projekter (Blue Finance Guidelines). I alt har Ørsted udstedt obligationer for 100 mio. euro til en fast rente på 3,625 pct., obligationerne udløber i 2028, oplyser Ørsted i en meddelelse.
De midler, som Ørsted har rejst, skal finansiere initiativer, der er rettet specifikt mod biodiversitet i havet og bæredygtig søfart. I den første kategori vil Ørsted investere i tiltag, der skal beskytte og genoprette biodiversiteten i havet og kystområderne, samt i innovation for at finde nye og bedre måder at gøre dette på i stor skala.
I forhold til bæredygtig søfart vil selskabet gå forrest, når det kommer til at udvikle grønne brændstoffer til søfarten, så CO2-udledningen fra havgående fartøjer kan reduceres.
- Vi ser i øjeblikket et behov for at øge finansieringen af en bæredygtig indsats på havområdet. Som pionerer i branchen mener vi, at øjeblikket er inde til at udstede blå obligationer, da de står i samme situation som den, de grønne obligationer stod i for ti år siden. Derudover oplever vi stor interesse fra investorer, som ser en mulighed for at tilpasse deres investeringsstrategier til deres bæredygtighedsmål, diversificere deres porteføljer, udnytte mulighederne i vækstsektorer og gøre en positiv forskel for at bevare havets ressourcer, siger Daniel Lerup, koncernøkonomidirektør i Ørsted.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.