
Der har været mange problemer for Ørsted i USA, hvor flere store havvindprojekter er blevet lagt i graven, men store milliardnedskrivninger til følge.
Onsdag er der dog gode amerikanske nyheder for Ørsted. 924 MW projektet Sunrise Wind, har således fået en vigtig myndighedsgodkendelse, en såkaldt ’Record of Decision’, fra det amerikanske indenrigsministeriums Bureau of Ocean Energy Management (BOEM). Sunrise Wind, der ligger ca. 48 km øst for Montauk i New York, forventes at blive landets største havvindmøllepark, oplyser Ørsted i en pressemeddelelse.
Godkendelsen er en vigtig milepæl i de amerikanske myndigheders miljøundersøgelse af havvindprojektet, der skal levere strøm til New York. Godkendelsen fra BOEM afslutter formelt den gennemgang af Sunrise Wind, som foreskrives i den amerikanske miljølov ’National Environmental Policy Act’, og går forud for godkendelsen af Sunrise Winds anlægs- og driftsplan, der forventes til sommer.
Som følge af godkendelsen har Ørsted og Eversource truffet endelig investeringsbeslutning for Sunrise Wind, hvilket understreger partnernes forpligtelse til at opføre havvindmølleparken. Ørsted og Eversource vil nu gå videre med nogle vigtige anlægsaktiviteter på land.
- New York er allerede hjemsted for det banebrydende South Fork Wind-projekt, og med Sunrise Wind bygger vi videre på dette fundament og udbreder de økonomiske fordele ved havvind, samtidig med at vi leverer meget mere grøn energi. Med myndighedsgodkendelsen og vores endelige investeringsbeslutning på plads kan vi fortsætte med at skabe hundredvis af lokale arbejdspladser med gode vilkår og etablere en stærk forsyningskæde, siger David Hardy, som er executive vice president og regionsdirektør for Amerika i Ørsted.
Ørsted bliver eneejer
New York valgte for nylig Sunrise Wind til at forhandle en 25-årig Orec-kontrakt (Offshore Wind Renewable Energy Certificate), som skal erstatte den hidtidige Orec-kontrakt fra 2019, og give projektet en højere afregningspris for strøm. Ørsted og Eversource er lige nu ved at afslutte kontraktforhandlingerne med New Yorks energimyndighed, New York State Energy Research and Development Authority (Nyserda).
Ørsted og Eversource blive i januar enige om en handel, der betyder, at Ørsted køber Eversource ud af Sunrise Wind og bliver dermed eneejer af projektet. Handlen er dog under forudsætning af at en ny Orec-aftale med Nyserda underskrives, at de komplette transaktionsaftaler indgås, at anlægs- og driftsplanen godkendes, samt at relevante myndighedsgodkendelser opnås.
Sunrise Wind forventes at stå klar i 2026.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.