
Den norske marinegigant Wilhelmsen har valgt at etablere Wilhelmsen Ship Services i Frederikshavn med NorSea som den lokale agent for hele Danmark. Wilhelmsen har verdens største maritime netværk og operere i 2.200 havne i 74 lande. Wilhelmsens produkter og services er desuden i brug på en tredjedel af verdens offshore rigge.
Aftalen betyder, at Wilhelmsen via NorSeas nye frederikshavnerkontor kan se frem til cirka 200 havneanløb årligt – alene gennem den nye agenturaftale med Wilhelmsengruppen.
- Wilhelmsen Ship Service får en styrket, lokal tilstedeværelse, og der er muligheder i, at et stærkt, globalt brand får en direkte reference ind på den danske marked, siger Christian Brink Classen, Team Leader Agency i NorSea.
Den lokale tilstedeværelse skal være med til at sikre kvalitet til kunderne i et marked, som er presset.
- Kvalitet betyder meget i et presset marked, og vi tror på, at det er vigtigt med lokal tilstedeværelse for at sikre det ejerskab, som giver den bedste service. Med vores nære relation til NorSea kan vi kvalitetssikre den service, vi leverer til kunderne, siger Carl Johan Warfvinge.
NorSea åbende i marts det nye kontor i Frederikshavn og har senest åbnet det nye House of Offshore Innovation i Esbjerg. Den øgede aktivitet med Wilhelmsens indflytning skal driftes fra kontoret i Frederikshavn med support fra NorSeas kontor i Esbjerg.
- Der er en klar gevinst for os og for vores kunder i at udnytte ejerskabet mellem Wilhelmsen-gruppen og NorSea bedre. Når vi knyttes tættere sammen, får vi endnu flere strenge at spille på som one-stop-serviceleverandør indenfor både den maritime industri og energiindustrien, siger Anders Aalund Olsen, NorSea Head of Logistics.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.