
Som en del af ny overordnet bæredygtigshedsstrategi har Maersk Drilling sat en ambition om at mindske CO2-udledningen ved olieboringer med 50 pct. frem mod 2030 med 2019 som baseline.
Med den seneste strategi, ønsker Maersk Drilling er være førende i branchen, når det kommer til bæredygtighed. Udover den mindskede CO2-udledning i forbindelse med borringer, fremhæver Maersk Drilling desuden sit engangement i det nye Carbon Capture-projekt i samarbejde med Ineos Oil & Gas Denmark og Wintershall Dea i et nyt konsortium.
Sammen ønsker konsortiet at udvikle kapacitet til at lagre op mod 3,5 tons CO2 årligt i 2030, hvilket er svarende til 15-20 pct. af den nødvendige reduktion for at Danmark kan nå sit klimamål i 2030.
Derudover har Maersk Drilling også investeret i nye, mere bæredygtig og energieffektive rigge, der også skal hjælpe til med at mindske den samlede CO2-udledning.
- Bæredygtighed er et vigtigt område, også for vores kunder, og ved at være førende inden for offshore-boringer med lave udledninger bevarer vi et tilbud, der kan hjælpe kunderne med at nå deres mål. Investering i klimaindsats er et centralt fokusområde for os, og vi er forpligtet til at være i front og udnytte vores store erfaring med at operere i Norge, hvor bæredygtighedskravene er meget høje, siger administrerende direktør Jørn Madsen.
Godt halvdelen af den mindskede CO2-udledning kan hentes gennem yderligere effektivisering af rigge og produktion, mens den sidste halvdel skal findes ved hjælp af forskning og innovation.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.