Green Power Danmarks adm. direktør advarer mod europæiske planer om at købe mere amerikansk flydende naturgas (LNG) for at skabe politisk goodwill hos Donald Trump. Det vil ifølge ham være en kostbar strategi, som binder Europa til fossil energi og hæmmer den grønne omstilling. Det skriver Green Power Danmarks adm. direktør Kristian Jensen i et opslag på LinkedIn.
Han peger på, at EU allerede er stærkt afhængig af energiimport, og at milliarder i nye investeringer i LNG vil fastholde udledninger og gøre energi dyrere. I stedet bør Europa investere i elektrificering og vedvarende energi.
– Problemet ligger i at bygge fremtiden på LNG, som vil kræve milliarder af investeringer i en dyr energi, som vil fastholde vores CO2-udledning og låse virksomheder ude af den nødvendige omstilling til elektrificering, siger adm. direktør i Green Power Denmark Kristian Jensen.
Han fremhæver Danmarks lave elpriser og stærke forbindelser til nabolande som eksempel på en velfungerende model. Ifølge ham vil investeringer i varmepumper og elbiler både sænke udledninger og regninger.
jel
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.