DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Inflation i euroområdet i overraskende hop

1. NOV 2024 10.44
Økonomi

Efter at have vist nedadgående tendens den seneste tid tog inflationen i eurolandene et mærkbart hop i september. Helt præcist lå priserne i de lande, der bruger euroen som valuta, 2,0 pct. højere i september, end de gjorde et år tidligere. Det er 0,3 procentpoint mere end de 1,7 procent, som euroinflationen blev målt til i august.

Det var ventet, at inflationen ville stige på grund af sidste efterårs fald i energipriserne, men ikke så meget, som tilfældet var. Tallene peger ifølge Allan Sørensen, cheføkonom i Dansk Industri, på, at inflationen ikke er tæmmet helt.

- Det peger på, at vi kun får en lille rentesænkning på 0,25 procentpoint til december, siger han.


/ritzau/
 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//solenergi/artikel/inflation-i-euroomraadet-i-overraskende-hop

GDPR