DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Der er ikke nok fart på udbygningen af VE. Det kan bl.a. tilskrives markante prisstigninger på tilslutning, mener Green Power Denmark (Arkivfoto.)
Kenneth Bagge Jørgensen/Biofoto/Ritzau Scanpix

Grøn energi bremses af eksplosive udgifter: Omkostninger steget med over 3.500 pct.

Prisen på at opstille vind og sol er eksploderet, selvom teknologien er billig. Det hæmmer den grønne omstilling, advarer brancheorganisation.  
30. APR 2025 9.13

Trods bred politisk enighed om behovet for en grøn omstilling blev der sidste år opstillet langt færre vindmøller og solceller end nødvendigt. Siden 2019 er de politisk bestemte omkostninger ved at opsætte 1 MW grøn strøm steget fra cirka 50.000 kr. til op mod 1,8 mio. kr. svarende til op mod 3.500 pct. Det oplyser Green Power Denmark i en pressemeddelelse.

En analyse fra Green Power Denmark peger særligt på tre årsager til stigningerne: øgede bidrag og tariffer til Energinet, stigende jordskatter og en markant forhøjelse af Grøn Pulje til kommunerne. For eksempel er tilslutningsbidraget til Energinet steget mellem 62 og 69 pct. på ét år.

De økonomiske barrierer har konkrete konsekvenser. I 2024 blev der kun opstillet 12 vindmøller på land, og ifølge Green Power Denmarks energibarometer er udviklingen tæt på at gå i stå. Branchen peger desuden på, at de langstrakte tilladelsesprocesser gør det vanskeligt at forudsige udgifterne ved projekterne, hvilket forhindrer mange i at gennemføre dem.

- Det er et kæmpe paradoks. Stort set alle er enige om, at vi skal gennemføre en grøn omstilling af hensyn til vores nationale sikkerhed, forsyningssikkerheden og klimaet. Politikerne sætter høje mål for udviklingen og pålægger – måske ubevist – kort efter den grønne energi så store omkostninger, at det økonomiske grundlag for at opstille vindmøller og solceller stille og roligt forsvinder, siger adm. direktør for vedvarende energi, PtX og internationalt samarbejde Camilla Holbech, som er adm. direktør i Green Power Denmark.

Green Power Denmark opfordrer derfor til, at politikerne ser samlet på vilkårene for den vedvarende energi og tager højde for de mangeartede omkostninger. Organisationen advarer samtidig om, at manglende grøn strøm kan føre til højere elpriser, dårligere forsyningssikkerhed og langsommere udfasning af russisk gas.

- Vi er nødt til få en diskussion om de stigende udgifter, og hvordan vi kan få sat en prop i dem. Vi skal huske, at der også er en konsekvens ved manglende grøn strøm i form af stigende elregninger, ringere forsyningssikkerhed, og langsommere udfasning af den russiske gas, siger Camilla Holbech.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//solenergi/artikel/groen-energi-bremses-af-eksplosive-udgifter-omkostninger-steget-med-over-3-500-pct

GDPR