DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Grøn dansk erhvervsdelegation skal til USA

Erhvervsminister Morten Bødskov og USA’s ambassadør i Danmark, Alan Leventhal, har inviteret en række danske virksomheder til at deltage i en dansk erhvervsdelegation til USA.
22. FEB 2023 14.15
Energi
Erhverv
Økonomi

USA er Danmarks største eksportmarked, og med et øget amerikansk engagement i den grønne omstilling, i form af den økonomiske pakke IRA, er dansk grøn teknologi eftertragtet.

Derfor har erhvervsminister Morten Bødskov og USA’s ambassadør i Danmark, Alan Leventhal, besluttet at invitere et bredt udsnit af danske grønne virksomheder til at deltage i en dansk erhvervsdelegation i USA.

Samtidig er det planen at lave en konference for amerikanske virksomheder og investeringer i Danmark til efteråret. Den danske erhvervsdelegationen skal deltage i investeringskonferencen SelectUSA Investment Summit. oplyser Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

- Verden er helt grundlæggende forandret, og det stiller nye krav til samarbejde og dialog. Fra dansk side har vi allerede taget første skridt mod et styrket samarbejde med vores vigtigste allieret USA. Gennem et godt handelssamarbejde kan de amerikanske ambitioner om grøn omstilling nemlig understøtte dansk erhvervsliv, og her skal vi udnytte, at danske grønne løsninger er så eftertragtet i USA. Nu tager vi næste skridt med en dansk erhvervsdelegation, og fortsætter det langsigtede og forstærkede samarbejde om grøn vækst, siger erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Erhvervsdelegationen er det næste skridt i det nye forbedrede samarbejde mellem Danmark og USA om grøn vækst, som blev præsenteret på et temamøde om IRA i januar i Den Sorte Diamant. SelectUSA Investment Summit er arrangeret af det amerikanske handelsministerium og afholdes 1.- 4. maj 2023, i Washington, D.C.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ptx/artikel/groen-dansk-erhvervsdelegation-skal-til-usa

GDPR