DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Fiskeri- og Søfartsmuseet fik stor millionstøtte til permanent offshore-udstilling - nu er den væk

13. MAR 2023 13.19
Gas
Offshore
Olie
Økonomi

I 2016 gav A.P.Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal en støtte på 15,5 mio. kr. til Fiskeri- og Søfartsmuseet til en ny permanent udstilling kaldet "Energi fra havet - Dansk offshore på Nordsøen". Udstillingen blev åbnet på 50-årsdagen for det første danske nordsøolie og skulle et kronologisk overblik og sætte fokus på en række temaer inden for den danske offshore industri både med fokus på både olie, gas og havvind. Men på trods af, at der var tale om en permanent udstilling blev den lukket ned sidste år, skriver JydskeVestkysten.   

- Der er intet, der er så permanent, at det ikke har behov for fornyelse en gang imellem. Som museum skal vi følge med tiden. Offshore-udstillingen havde syv år på bagen, hvilket er lang tid i museumsverdenen i dag, og den var på mange måder forældet, hvilket vores gæster også reagerede på, siger Merete Jankowski, der er museumsdirektør på Fiskeri- og Søfartsmuseet.

Museumsdirektøren har drøftet nedlukningen af udstillingen med fonden, og dele af den tidligere udstilling vil da også fremover indgå i andre udstillinger. I stedet for offshore-udstillingen har Fiskeri- og Søfartsmuseet i februar åbnet udstillingen "Havets Mysterier”, hvor videnskab møder overtro.

amp
 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/fiskeri-og-soefartsmuseet-fik-stor-millionstoette-til-permanent-offshore-udstilling-nu-er-den-vaek

GDPR