
Endnu et PtX-anlæg er på vej i Danmark. Således satser Everfiel på i 2025 at påbegynde opførelsen af et anlæg med 100 MW elektrolysekapacitet i Holstebro. Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.
Everfuel arbejder sammen med Holstebro kommune og en række partnere mod et mere bæredygtigt Holstebro, ved at bygge videre på de styrkepositioner området allerede har indenfor vedvarende energi og kobling mellem industri og landbrug. I projektet ”PtX Holstebro” afprøves en række muligheder for at udnytte emissionsfri brint produceret gennem elektrolyse sammen med lokale industrivirksomheder, landbrug, forsyningsselskaber og kommune.
- Potentialet for udvikling af PtX i Holstebro er enormt, og dette projekt viser hvor mange steder et brintanlæg kan bidrage til lokalsamfundet gennem den fleksibilitet brinten tilbyder til både industri og transport, siger Jacob Krogsgaard, CEO i Everfuel og fortsætter:
- Vi ser et stort potentiale i denne tilgang til at etablere knudepunkter, som vi også har anvendt i Fredericia og Kristiansand, da det viser hvor mange industrier der kan have gavn af et PtX-anlæg for at sikre uafhængigt og grønt brændstof.
Udvikles i faser
PtX-projektet vil bestå af tre faser, som samlet vil bidrage betydeligt til at nedbringe kommunens CO2-udslip, da det nye knudepunkt vil spille sammen med en række af kommunens eksisterende virksomheder og aktiviteter.
Den første fase vil være i drift allerede i 2023, og fungere som en testfase. I denne fase, vil udvalgte partnere udvikle muligheden for at anvende brint i gasbrændere i industrien, teste produktion af emetan i forsøgsskala på lokale biogasanlæg, samt testning af brint i rørledningerne til naturgas.
Jorden til den anden fase er reserveret, og byggeriet skal påbegyndes i 2025. I denne fase vil Everfuel bygge et anlæg med 100 MW elektrolysekapacitet, en brintterminal, et distributionscenter og en brinttankstation til både tung transport og personbiler.
Den grønne brint produceret i denne fase skal bidrage til udfasningen af fossile brændstoffer, da brinten kan erstatte naturgas i udvalgte industriprocesser. Overskydende varme fra produktionsanlægget planlægges anvendt til fjernvarmen af MEC (Maabjerg Energi Center), som er ejet af Vestforsyning og Struer Energi.
- Det må siges at være en win-win situation. Den overskydende varme fra PtX-anlægget giver et grønt input til fjernvarmen, og PtX-processen bliver samtidig mere effektiv. Det er muligvis én af vejene til at Europa kan løsrive sig fra den russiske gas, siger Pernille Bloch, formand i MEC.
Klar til at aftage brint
Arla er en af de partnere, der medvirker i projektet som aftager af den grønne brint, og afsøger hvorvidt virksomheden i Holstebro skal erstatte dele af naturgassen med brint i deres processer, hvilket vil give en betydelig CO2-reduktion til produktionen.
- Emissionsfri brint er en hovedbrik i understøttelsen af den grønne omstilling, og vi ser frem til at samarbejde med Everfuel om mulighederne for at udnytte brinten som vedvarende energikilde i vores produktion, siger David Boulanger, Executive Vice President & CSCO hos Arla Foods.
Opførelsen af projektets anden fase afhænger blandt andet af opførelsen af vedvarende energikilder tæt på PtX-anlægget der kan sikre vedvarende energi til brintproduktionen.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.