
Det japanske handels- og investeringsselskab Mitsui & Co, Ltd. (Mitsui) vil købe 49 pct. af det 304 MW store solcelleanlæg i Kassø og det tilknyttede e-metanolanlæg fra European Energy. Det oplyser det danske selskab i en meddelelse.
Solcelleparken i Kassø er den største i Nordeuropa, og e-metanolanlægget vil, når det er i drift i 2024, være verdens største og producere op til 42.000 tons e-metanol om året.
- Grøn brint, e-brændstoffer og kemikalier med lavt CO2-indhold er nøglen til at dekarbonisere sektorer, hvor det er svært at reducere udledningen, såsom skibsfart, plastproduktion og luftfart, siger Knud Erik Andersen, CEO i European Energy.
Med indlemmelsen af Mitsui i ejerkredsen etableres et ejerskab, hvor European får sparring fra en global partner inden for vedvarende energi og metanolproduktion.
- Ved at samarbejde med en central global aktør som Mitsui, der allerede har et betydeligt fodaftryk i metanolsektoren, drager vi fordel af deres omfattende erfaring. Underskrivelsen af denne aftale er et bevis på, at vores strategi virker, og vi ser frem til at gøre produktion af e-metanol i stor skala til en realitet, siger Knud Erik Andersen.
Også Kenichi Hori, President og Chief Executive Officer, Mitsui & Co, Ltd. ser frem til det samarbejdet om de store projekter i Sønderjylland, og ser også muligheder i at udbygge samarbejdet i fremtiden.
- Vi er meget glade for at samarbejde med European Energy om verdens største e-metanolanlæg, der ligger i Danmark. Mitsui vil udnytte sin ekspertise inden for kemikalier, vedvarende energi, shipping og andre industrier til at forbedre konkurrenceevnen for dette e-metanolanlæg. Mitsui vil udvikle sit strategiske partnerskab med European Energy gennem Kassø og målrette yderligere samarbejde i fremtidige forretninger mellem de to virksomheder, siger han.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.