DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

European Energy forbedrer bundlinjen i andet kvartal

Regnskabet for European Energy i Q2 var bedre end tilsvarende periode seneste år på trods af et udfordrende marked. Overskuddet ender på 47,7 mio. kr. før skat.
29. AUG 2022 13.33
Energi
Økonomi

European Energy har leveret, hvad virksomheden selv kalder et  "solidt" regnskab i andet kvartal af 2022. EBITDA ender på 89 mio. kr. sammenlignet med samme periode i 2021 på 52 mio. kr. og et resultat før skat på 47,7 mio. kr. mod 6,7 mio. kr. i 2021.

I løbet af første halvår 2022 har koncernen leveret næsten 57 pct. (573,6 mio. kr.) af forventningen til EBITDA for året og næsten 70 pct. (514,9 mio. kr.) af forventningen til resultat før skat for 2022.

Selvom energipriserne er på et historisk højt niveau, har den nuværende høje inflation samt andre faktorer medført højere priser på indkøb til fremtidige projekter, hvilket afspejler sig i både anlægs- og finansieringsomkostninger, oplyser virksomheden i en meddelelse.

- I dette aparte år er vi glade for at kunne præsentere et Q2-resultat, som danner et godt grundlag for at leve op til vores forventninger til 2022-udsigterne, siger Knud Erik Andersen, CEO for European Energy.

- Der er i dag to store tendenser, der forstyrrer energimarkedet. Energipriserne holder sig på et højt niveau, og det samme gør priserne på stål, logistik og solpaneler. Samtidig stiger inflationen og renten. Vi mener, at øgede investeringer i ny vedvarende elproduktion er den bedste og eneste langsigtede løsning til at reducere både energipriser og CO2-udledning. Det er også grunden til, at European Energy fortsat vil bruge alle frie midler til at investere i nye projekter.

Vil beholde projekter længere

På trods af højere priser for anlæg af energiprojekt, har European Energy ikke sluppet speederen. De planlagte byggeaktiviteter på forskellige markeder for resten af 2022 vil således omfatte nettilslutning af rekordhøje 600+ MW ny vedvarende energikapacitet.

Og flere projekter er på vej. European Energys pipeline steg således fra 16 GW I Q2 2021 til 24 GW i Q2 2022. Bl.a. oplever virksomheden stor interesse for sit nyeste forretningsområdet Power-to-X. Her har koncernen i løbet af Q2 indgået en ny kontrakt om grøn brint til Esbjerg Havn (DK) og et nyt forskningsprojekt vedrørende grønt flybrændstof.

Den samlede omsætning i koncernen var DKK 2.124m i første halvår 2022 sammenlignet med DKK 283,5m samme periode 2021. Hovedårsagen til stigningen er frasalg af energiparker foretaget i Q1 2022.

Virksomheden fastholder sine forventninger til 2022 med et EBITDA på 1.000 mio. kr. og et resultat før skat på 744 mio. kr. Hvis elpriserne forbliver på nuværende niveau, vil koncernen overveje at beholde flere aktiver for at styrke IPP-aktiviteten.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/european-energy-forbedrer-bundlinjen-i-andet-kvartal

GDPR