
EUDP støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med udvikling og demonstration af nye, grønne energiteknologier. I september modtog EUDP ansøgninger om tilskud fra i alt 74 energiprojekter, der sammenlagt søgte om 683 mio. kr. Nu har 19 fået tilsagn om støtte for i alt 191 mio. kr. Det oplyser Energistyrelsen i en pressemeddelelse.
Nogle af de projekter, der nu har fået grønt lys fra EUDP’s bestyrelse er NextGenBladeAccess, der vil effektivisere reparation af offshore vindmøller, FerroBAT, der vil udvikle en bæredygtig batteriløsning og Automatiseret energieffektivt Kryo Lager til Bio Banker, der vil reducere energiforbruget ved ultralavtemperatur-frysere.
- Danmark satser på forskning og udvikling. Det er vigtigt for, at den grønne omstilling sker effektivt og skaber mulighederne for danske virksomheder. Tilskuddet fra EUDP er med til at puste endnu mere gang i den udvikling, siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
I projektet NextGenBladeAccess skal der udvikles og demonstreres et koncept til servicering og reparation af fremtidens kæmpestore vinger på ’megavindmøller’ offshore. Udstyret skal bestå af et system med en landingsplatform monteret lige over vandoverfladen på overgangsstykket af møllen (på TP’en) og en fleksibel serviceplatform, der skal kunne bevæges op og ned ad hele vingen med vingeteknikere ombord.
- Opgaverne bliver mere og mere komplekse, efterhånden som vingerne bliver større. Systemet skal erstatte de to servicemetoder, som primært anvendes i dag – brugen af et jack-up skib og rope access. Første metode er meget dyr og ekstremt CO2-udledende, og den anden metode er for ustabil i forhold til arbejdsmiljø og de meget skiftende vejrforhold. Vi forventer, at omkostningerne kan reduceres med op til 50 pct. sammenlignet med et jack-up skib, og vi udvikler ud fra den tese, at vi med vores udstyr skal kunne servicere fremtidens +15 MW offshore megamøller,” fortæller Jesper Juhl, CEO i PP Techniq A/S.
Fordeling af midler på EUDP’s fokusområder (kr.) kan se i tabellen herunder:
Alle projekterne, som har fået støtte kan ses her.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.