
Import af råolie fra Rusland skal stoppes inden for seks måneder, mens raffinerede produkter udfases med udgangen af året. Det er del af EU-Kommissionens forslag til sjette sanktionspakke. Det siger EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen i en tale til EU-Parlamentet i Strasbourg onsdag.
- Putin skal betale en høj pris for sin aggression i Ukraine, siger Ursula von der Leyen.
Som ventet indeholder sanktionspakken dermed ikke et totalforbud mod køb af russisk energi. Det har Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskij, længe opfordret til.
Han mener EU-landene med deres milliardstore energiindkøb hjælper Putin med at finansiere krigen i Ukraine. Polen og de baltiske lande støtter ønsket fra Zelenskij. Men energiafhængige lande som Tyskland har talt for en gradvis udfasning for at kunne finde alternativer til russisk energi.
Sjette sanktionspakke
Importforbuddet mod olie er en del af den sjette sanktionspakke, som også rummer en række andre sanktioner. EU-Kommissionen vil blandt andet sanktionere ansvarlige for massakren i Butja og belejringen af Mariopol, siger Ursula von der Leyen i en tale til EU-Parlamentet.
- Det sender en klar besked til Kremls gerningsmænd: Vi ved, hvem I er. Vi vil holde jer ansvarlige. I slipper ikke afsted med det her, siger von der Leyen.
Som en del af den sjette sanktionspakke foreslår EU-Kommissionen også at udelukke Sberbank fra det internationale betalingssystem Swift.
- Sberbank er den største russiske bank. Den udgør 37 pct. af den russiske banksektor. Og vi vil også udelukke to andre store banker i Rusland fra Swift. Dermed rammer vi banker, der er afgørende for den russiske banksektor og Putins evne til at føre krig, siger von der Leyen.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.