DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
De kommende havvindmøller, der opstilles i forbindelse med energiø Bornholm, skal kunne forsyne Bornholm direkte. (arkivfoto)
Mikkel østergaard, Ritzau Scanpix

Energinet vil koble Bornholms elnet til kommende energiø

Energinet vil designe kommende højspændingsstation sådan, at det bornholmske elnet kan kobles på nye strømforbindelser, der etableres i forbindelse med Energiø Bornholms havvindmølleparker.
7. JAN 2022 10.04

Energinet har igennem det sidste halve år gennemført en indledende analyse af tekniske muligheder og økonomiske konsekvenser ved en kobling af det bornholmske elnet til Energiø Bornholms kommende elinfrastruktur.

Indtil videre viser analysen, at det vil være teknisk muligt at koble det bornholmske elnet til energiøens elinfrastruktur. Det oplyser Energinet i en pressemeddelelse. 

- I Energinet har vi haft en god og tæt dialog med Bornholms Regionskommune. Vi har stor forståelse for bornholmernes ønske om at høste de fordele, Bornholm kan få ud af en tilkobling – både i forhold til forbrug og produktion af grøn strøm på øen. Derfor er jeg superglad for, at vi nu kan arbejde hen imod en tilkobling af det bornholmske elnet til energiøens elforbindelser, siger Hanne Storm Edlefsen,  der er vicedirektør for energiøer i Energinet. 

Mulig besparelse

I øjeblikket er Bornholm forbundet til det sjællandske elnet via et søkabel til Sverige. For at opretholde forsyningssikkerheden betaler Energinet for, at et kraftværk på Bornholm er klar til at producere strøm i tilfælde af brud eller fejl på elkablet til Sverige. 

De estimerede ekstraudgifter for at koble Bornholms elnet direkte til energiøen vurderes at være på maksimalt 230 mio. kr.

Til gengæld vil tilkoblingen over en 40-årig periode betyde en besparelse på 676 mio. kr., da udgifterne til at holde et kraftværk klar til at producere strøm i tilfælde af fejl eller brud på kablet mellem Bornholm og Sverige kan spares væk, hvis det bornholmske elnet kobles på energiøens kabler. 

Derfor arbejder Energinet nu videre hen mod at designe den kommende højspændingsstation således, at tilkoblingen af elnettet kan lykkes. Tilkoblingen kræver dog nye teknologiske løsninger, som ikke er standardvarer, fortæller Kim Søgaard Mikkelsen, der er Energinets projektleder for Energiø Bornholm.

- Det er ikke gjort før, at man har koblet et stort jævnstrømsanlæg på meget højt spændingsniveau til et lille lokalt vekselstrøms-elnet på relativt lavt spændingsniveau. Derfor skal vi også snarest have en dialog i gang med markedsaktører og forskere om, hvordan vi bedst løser opgaven, siger han. 

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/energinet-vil-koble-bornholms-elnet-til-kommende-energioe

GDPR