Jonas Prisum Brandt er ny Chief Risk Officer i Energi Danmark. Han kommer fra en stilling som Senior Director, Risk Management i Ørsted. Ansættelsen er et led i Energi Danmarks fokus på at styrke sin indsats indenfor bl.a. risikostyring og governance, oplyser virksomheden i en emddelelse.
- Jeg er glad for at kunne byde Jonas velkommen til Energi Danmark. Med sin dybe erfaring indenfor risk management ikke bare i energisektoren men også i den finansielle sektor, kommer Jonas til at spille en central rolle i Energi Danmarks fortsatte arbejde med at optimere vores risikostyring, siger adm. direktør i Energi Danmark, Louise Hahn.
Jonas Prisum Brandt kommer med mange års erfaring indenfor både energi- og finansiel risikostyring hos nogle af de største aktører i både energibranchen. Nu ser han frem til sin nye rolle i Energi Danmark.
- De senere års dramatiske begivenheder på energimarkederne har understreget vigtigheden af en veludviklet risikostyringspraksis som fundament for alle forretningens aktiviteter. En effektiv risikostyring beskytter ikke kun Energi Danmark mod potentielle tab, siger han.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.